معروف ترین و بهترین نمایشگاه های هنری در ترکیه

برگزاری نمایشهای هنری ترکیه عمدتا حول بزرگترین شهرهای آن از جمله استانبول، آنکارا و ازمیر می ­چرخد.

در این بهترین نمایشگاه های هنری ترکیه هم چهره ­های هنری بین ­المللی و مشهور و هم هنرمندانی زبده در زمینه های هنری معاصر تا کلاسیک مشغول به فعالیت هستند. در ادامه با الی گشتهمراه باشید:

مرکز نمایش هنری نوین استانبولی

قطب اصلی هنر معاصر در استانبول در درون انباری غول ­پیکر متعلق به بوسفوروس واقع شده است. این مکان که نام آن نوین استانبولی است، در سال ۲۰۰۴ بنا شده و نه تنها نقش بزرگی در معرفی هنرمندان ترکی به شهر ایفا می­ کند، بلکه همین نقش را در خارج از کشور نیز دارد. وجود مرکز سینما، باغی از مجسمه و کافی­ شاپ با منظره­ای شگرف از بوسفوروس نیز در این مکان جالب توجه است.

مرکز نمایش هنری سر مدرن

پایتخت ترکیه (آنکارا) دارای مرکزی فاخر برای نمایش هنر معاصر که خود شاهکاری برجسته در معماری است، می باشد. در این مرکز که در محوطه­ ای قرار دارد که قبلا انبار شرکت راه ­آهن بوده، نه تنها در آن نمایشگاههای جذابی وجود دارد، بلکه از طریق برپایی کلاسهایی مربوط به تاریخ هنر، کارگاههای آموزشی برای کودکان، کلاسهای یوگا و بسیاری چیزهای دیگر با مخاطبان خود در تعامل است.

مرکز نمایش هنری آرکاس

مرکز اصلی هنری در شهر ازمیر ترکیه در کنسولگری سابق فرانسه قرار دارد و بنابراین از لحاظ یکپارچگی معماری از موقعیت ممتازی برخوردار است. آرکاس در سال ۲۰۱۱ افتتاح شده و در آن ۱۰ سالن نمایشگاهی در قالب ساختمانی دو­طبقه به چشم می‌ خورد و در آن تا کنون مجموعه­ ای منحصربفرد از فرشهای عثمانی تا آثار برجستۀ پست- امپرسیونیسم را به نمایش گذاشته ‌اند.

مرکز نمایش هنری سالت گالاتا

مطمئنا یکی از زیباترین ساختمانهای استانبول سالت گالاتا است. این مرکز چیزی بیش از یک نمایشگاه هنری است. این مکان که در داخل یک ضرابخانۀ قدیمی عثمانی واقع شده و نمای بیرونی آن از جنس سنگ ­مرمرهای زرق­ و برق ­دار و زیبا است، دارای یک گالری (نمایشگاه) هنری، کتابخانۀ پژوهشی، کتابفروشی، رستوران و تالار کنفرانس است.

مرکز نمایش هنری گالریست تاپباشی

این مرکز از زمان افتتاحیۀ خود در سال ۲۰۰۱ به واسطۀ برگزاری نمایشگاههای هنری بین­المللی، به نمایندۀ برجستۀ هنر معاصر ترکی در ترکیه و سرتاسر جهان تبدیل شده است. خود محوطه­ ای که این مرکز را درون آن ساخته ­اند نیز به منظور حفظ نماد تاریخی اصلی ساختمان آن که با سبک معماری نئوکلاسیک ساخته شده، قابل توجه است.

مرکز نمایش هنری دپو گالری

این مرکز که به دلیل بازتاب قوی اجتماعی، فرهنگی و سیاسی آن در تشویق اهالی هنر برای انجام مناظره­های هنری مشهور شده است، میزبانی نمایشگاههای ترکیه ­ای، کمیته­های پارلمانی، خاورمیانه و کشورهای حوزۀ بالکان را عهده­ دار بوده است. دپو همچنین جلسات بحث و گفتگو و کارگاههای آموزشی برای تعامل بیشتر با مخاطبان خود برگزار می­کند.

مرکز نمایش هنری آرتر

قدم زدن در این مرکز که دقیقا در خیابان شلوغ “استقلال” استانبول قرار دارد، خلسه­ای بسیار دلپذیر از جریان حیرت­انگیز و مسحورکنندۀ شهری را برای شما به ارمغان می­آورد. این مرکز هنری بر هنر معاصر محلی و بین­المللی با طیف گسترده­ای از اشکال هنری از قبیل کارگذاری، تصویری، مجسمه سازی و نقاشی متمرکز شده است

موزۀ ساکیپ سابانسی

این موزه که پیشتر محل اقامت تابستانی خانوادۀ نوع ­دوست، خیرخواه و البته ثروتمند ترکیه­ای به نام سابانسی بوده است، بر فراز تپه­ ای بر بلندای باغی زیبا و باشکوه و مشرف بر بوسفوروس قرار دارد. در داخل این عمارت، آثار هنرمندانی چون رودین، پیکاسو و آنیش کاپور به نمایش گذاشته شده و نیز در آن رستورانی به نام موزدچانگا در صدد خلق غذاهای هنری می­باشد.