منطقه گوبکلی تپه در شانلی اورفا، ترکیه

منطقه گوبکلی تپه Göbekli Tepe یکی از مهمترین مراکز گردشگری استان شانلی اورفا Şanlıurfa در ترکیه Turkey 

به شمار می رود و قدیمی‌ترین نیایشگاه و محل سکونت شناخته شده است. این منطقه باستانی در ۱۸ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد و اولین بار در سال ۱۹۶۳ از طرف محققین دانشگاه استانبول İstanbul و شیکاگو Şikago کاوش و کشف شد.
انستیتوی آلمان Alman در سال ۱۹۹۵ تعداد زیادی اشکال حیوانات وحشی و مجسمه های انسان در اندازه های تقریبی ۶۵ سانتیمتر متعلق به ۱۲ هزار سال پیش و سنگ هایی به شکل حرف T با نقش حیوانات وحشی به ارتفاع ۶-۳ متر و وزن ۴۰ تا ۶۰ تن متعلق به دوره نوسنگی از این منطقه کشف ‌کرده است.
منطقه باستانی گوبکلی تپه در سال ۲۰۱۸ در چهل و دومین نشست کمیته میراث جهانی به عنوان نامزد ترکیه معرفی شده است.
این مکان باستانی در لیست میراث جهانی یونسکو قرار خواهد گرفت و مراسم ثبت آن با حضور رجب طیب اردوعان Recep Tayyip Erdoğan، رئیس جمهور کشور ترکیه برگزار خواهد شد. 

طرحهای زیادی برای منطقه گوبکلی تپه در نظر گرفته شده است به ويژه تامین زیر ساختها و خدمات رفاهی در اولویت قرار دارند. در راستای تامین نیازهای گردشگران داخلی و خارجی امکانات اجتماعی و مجتمع های تفریحی تاسیس شده و تاسیس خواهد شد. 

منطقه باستانی گوبکلی تپه پس از اکتشافات برای بازدید عموم گشایش یافت، و علاقه گردشگران داخلی و خارجی به این منطقه بیشتر شد. ولی بعد از اینکه این منطقه در فهرست میراث فرهنگی جهانی ثبت شد سیل گردشگران به منطقه آغاز شد.

مجله مرمر Marmar Magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

منطقه گوبکلی تپه Göbekli Tepe

شانلی اورفا Şanlıurfa در ترکیه Turkey 

دانشگاه استانبول İstanbul

رجب طیب اردوعان Recep Tayyip Erdoğan، رئیس جمهور کشور ترکیه