موزه چاناك قلعه در ترکیه

تلاشهاي موجود در راستاي ايجاد يك موزه در اين خطه از سال ۱۹۳۶ با جمع آوري و ذخيره آثار تاريخي منطقه در يك كليسا

در ميدان ظفر آغاز شد. بعدها اين موزه بعد از يك سري تغييرات به اداره تبديل گشت و در سال ۱۹۶۰ براي بازديد عموم گشايش يافت و در سال ۱۹۸۴ ساختمان جديد اين موزه در مسير جاده آتاتورك به بهره برداري رسيد.

 سالن نمايش موزه

سالن شماره يك واقع در ورودي موزه:

در اين بخش لوحهاي ديواري بزرگ كه مكان هاي سكونت باستانيان را نشان مي دهد و همچنين لوح درخشان كه سكونت تمدن هاي مختلف را در شهر قديمي ترويا آشكار مي كند . علاوه بر اين ، در اين سالن انواع سراميك هاي توليد شده در منطقه چاناك قلعه در فواصل اواخر قرن هفدهم و اوايل قرن بيستم در كنار آثار سراميكي قرون نوزدهم و بيستم به نمايش درآمده است. وجه تسميه نام شهر به اين اسم به خاطر توليد ساخت و فروش صادرات انواع سفالي ها در اين شهر مي باشد (چاناك در زبان تركي به معني سفالي مي باشد) ، سراميك هاي اين منطقه داراي سوراخهاي بزرگ ، قرمز رنگ و در موارد بسيار نادر زرد مي باشد. در اين بخش با توجه به فرم شان انواع كاسه، بشقاب و ظروف شكر به رنگهاي سبز، قرمز، زرد، قهوه اي تيره و غيره به نمايش درآمده است. در گوشه اي از اين سالن يك كمد آينه دار بسيار زيباي متعلق به يك عمارت قديمي چاناك قلعه كه از جمله اثرهاي زيباي چوبي در قرن ۱۹ محسوب مي شود وجود دارد. تصويرهاي انساني موجود بر روي اين كمد در عين حال هنر پلاستيك آن زمان را نيز منعكس مي كند، همچنين در اين سالن انواع سنگ مزارها و استودك هاي شهرهاي قديمي منطقه هاي تروآس و ميسيا به نمايش گذاشته شده است. اين سنگ قبرها متعلق به هلنيستيك و دوره هاي روم باستان بوده و بر روي آنها مراسم تشيع جنازه ، صحنة وداع و از اينگونه تصويرها نقش بسته است در اين مراسم خاك سپاري دورة قديمي مرده ها را پس از سوزاندن بر روي لحت هاي كوچكي مي گذارند .

سالن شماره ۲:

اين سالن ويژة نمايش اثرهاي منطقة ترويا و قديمي ترين مجموعه اثرهاي موزة چاناك قلعه مي باشد در ويترينهاي موجود در سالن فنسيل ها و انواع تبرهاي سنگي و اثرهاي متعلق به طبقه هاي فرهنگي ترويا و آثار متعلق به دوره قبل از تاريخ تپه بشيگه ديده مي شود. كاووش هاي باستان شناسي منطقه ترويا از سال ۱۸۷۰ ميلادي شروع شده و عليرغم اينكه هر از چند گاهي دچار وقفه شده اما هم اكنون كار كاووشگري در اين نقطه ادامه دارد. در اين تپه باستاني ۹ طبقه فرهنگي در فاصله سالهاي ۳۰۰۰ سال قبل از ميلاد و ۵۰۰ سال بعد از ميلاد مشخص شده است. آثار مربوط به اين تپه باستاني در ويترين هاي جداگانه به صورت ترويا ۱، ترويا ۲، ترويا۳، ۴، ۵، ترويا ۶، ۷، ترويا ۸، ۹ به نمايش درآمده است. از جمله آثار موجود در اين ويترين ها مي توان به ظروف منوكروم خاكستري رنگ وسايل استفاده روزمره، سراميك هاي ميكن، سراميك بركل، سراميك دپاس، آمفي تيفلون، سرشير از جنس كريستال ،بت ها، اثرهاي برنزي و آج فيل ها اشاره كرد كه هر كدام به گونه اي حيات ديني و روزمره را در كنار هنر پيشرفته دوره باستاني را منعكس مي كند.

 سالن شماره ۳:

در اين سالن اثرهاي كشف شده از تپه هاي چان ويني جه متعلق به دوره هلنيستيك و اشياي نكروپل بزجاده سي متعلق به سالهاي ۲-۷ قبل از ميلاد در معرض نمايش قرار داده شده است.

كار كاووشگري در نگروپل بزجاده سي در سالهاي ۱۹۵۹، ۱۹۶۹، ۱۹۹۰، ۱۹۹۱، ۱۹۹۲ انجام گرفته است. در وجود سراميك هاي خاكستري رنگ در كنار سراميكهاي كرونيك داخل يك كنتكس از جالب ترين بخش كار مي باشد در اين نقطه ۵۱ قبر وكنتكس مورد كاووش قرار گرفته است. وجود تعداد زيادي از كداميك هاي وارداتي درون قبرها حكايت از آن دارد كه در گذشته دور اين مكان از جمله بنادر مهم قديمي بوده است. اين كداميك ها از لحاظ تنوع و كيفيت جايگاه ويژه اي برخوردار است.

 سالن شماره ۴:

در درون ويترين هاي اين سالن اثرهاي كشف شده از تپه داردانوس (قرون ۲-۶ قبل از ميلاد) قرار دارد. اين تپه در ۱۱ كيلومتري جنوب چاناك قلعه بر روي يك سراشيبي قرار گرفته است. در اثر كاووش هاي انجام شده در اين تپه مزاري كشف شد. اين مزار همانطور كه از لوحهاي آويزان در ويترين ها پيداست است از قسمتهاي راهرو، اتاق جلويي، اتاق اصلي مزار تشكيل شده است اين قبر محل دفن يك خانواده بوده است از داخل اين قبر ظروف برنزي و خطي کرماسيون (در سوزاندن مرده ها مورد استفاده قرار مي گرفته است)، زيورآلات، انگشتري هاي طلا، حلقه گل ، ديادم، قنديل، قسمت هاي نساجي اشياهاي چوبي و سفالي ، صندلها و كلينه كشف شده است. زيباترين اثر موجود در اين سالن بدل مجسمه سفالي آفروديت مي باشد. اين مجسمه ساختگي با اصل آن كه در ادبيات باستان شناسي جهان مشهور مي باشد شباهت بسيار زيادي دارد.

سالن شماره ۵:

 در اين سالن انواع سكه هاي با ارزش و اثرهاي بلوري كشف شده از روستاهاي گل پنار و آسوس (بهرام قلعه) به نمايش درآمده است. روستاي توريستي بهرام قلعه در فاصله ۱۷ كيلومتري آيواجك قرار دارد. اين نقطه محل زندگي قوم هاي مختلفي از قرن هشتم قبل از ميلاد تا دوره عثمانيها بوده و در گذشته به نام شهر آسوس شهرت داشته است. حفاريهاي باستان شناسي در اين نقطه ابتدا در سال ها ۱۸۸۳-۱۸۸۱ انجام گرفت و بعد از مدتي وقفه سرانجام كار حفاري در اين منطقه از سال دوباره ۱۹۸۰ شروع شد و همچنان بدون وقفه ادامه دارد.

معبد آتناي آسوس (متعلق به قرن ششم قبل از ميلاد) و ديوارهاي شهر (متعلق به قرن چهارم قبل از ميلاد) و همچنين نكروپل آن كه در سالهاي اخير كشف شده از جمله اثرهاي ديدني اين شهر تاريخي مي باشد. در نتيجه حفاريهاي وسيع انجام شده در نكروپل شهر آثار تاريخي فراواني به موزه آورده شده است كه از جمله آنها مي توان به انواع كاسه ها با دهانه كوچك، ظروف كرماسيون و مجسمه ها در شكل و طرحهاي مختلف اشاره كرد. همچنين در اين سالن انواع سراميك هاي كرنيت و آتيكا و بلورهاي فنيقيه ديده مي شود.

در بخش نمايش گل پنارـ ايسمنتيون . انواع اثرهاي بلوري كشف شده از ميدان مقدس آپولون روستاي گل پنار و منطقه آيواجك و همچنين انواع مجسمه ها، حلقه هاي گل و مهره هاي طلايي و ابزارهاي استخواني كشف شده از نكروپل داردانوس به نمايش درآمده است. معبد ايسمينتیون ـ آپولون كه مركز غيب گويي در آن زمان محسوب مي شده توسط يك جاده سنگي به شهر قديمي تروآس (متعلق به دوره روم باستان) وصل مي شده است. عليرغم اينكه هيچ گونه آثاري مربوط به كهانت پيدا نشده است اما كشف آثار كوچك و ريز و متنوع در اين معبد حاكي از آن است كه اين معبد روزگاراني محل زيارت انسانهاي زيادي بوده است. در ويترين هاي اين بخش انواع ابزارهاي مجسمه سازي و معماري قديمي و كوزه ها كه از اطراف چاناك قلعه آورده شده اند به نمايش درآمده است.

 آدرس : جاده ازمير

تلفن: ۲۱۷۶۵۶۵(۰۲۸۶) فاكس : ۲۱۷۱۱۰۵(۰۲۸۶)

اين موزه تمام ايام هفته به غير از روزهاي يكشنبه صبحها از ساعت ۵/۸ الي ۵/۱۲ و بعداز ظهرها از ساعت ۵/۱ تا ۵/۵ باز مي باشد.