مکانهای دیدنی در ترکیه، مدیریت موزه آیدین

موزه آفرودیسیاس در شهر آنتیک آفرودیسیاس در بخش کاراچا قرار دارد. موزه در سال ۱۹۷۹ بر روی بازدیدکنندگان گشوده شد

و تنها آثاری که در حفاریهای آفرودیسیاس بدست آمده است در معرض بازدید قراردارد. بیشتر این آثار شامل مجسمه است. در سالهای سده اول قبل از میلاد و سده ۵ میلادی وجود یک مکتب مجسمه سازی بسیار دقیق محرز است. در موزه از هزار ۵۰۰۰ قبل از میلاد آثاری شامل سکه و مجسمه از تپه پکمز و آکروپول مربوط به دوره ماقبل تاریخ که آفرودیسیاس محل اسکان بوده است به نمایش گذارده شده است. در راهرو موزه مجسمه های نیم تنه مربوط به اشخاص معروف و دولتمردان، مجسمه و تصاویر، امپراطورها و مزار چهارفصل بسیار نادر در معرض تماشا است. در راهرو میانی در روی سنگ مزار زویلوس بنیانگذار شهر برجسته کاریهای مربوط به دوره آگوستوس قرار دارد. در سالن مولپومنه مجسمه دولتمردان از جمله مجسمه آپولون و مولپومنه دیده میشود. مجسمه بکسور در حالت نشسته و مجسمه تشریحی مربوط به هنرمندان در سالن اودئون قرار دارد. در یک گوشه آن مجسمه های نیمه تمام قرار دارد. در ویترینهای شیشه ای آثار بجا مانده از دوره های مختلف در راهروهایی که نام مجسمه های آشیلیوس و پنتاسیلیا را بدان داده اند، به راهرویی که مجسمه های دیسکوفورس هراکلس جوان، هراکلس و دیونیسوس کودک در آن قرار دارد وارد میشویم. سالنی که در میان آن مجسمه الهه مادر شهر آفرودیت قرار دارد سالن آفرودیت نامیده میشود. در این سالن مجسمه های سر راهب آفرودیت دیوکنس و همسرش کلودیا آنتونیا تاتیانا ، مجسمه دموس و مجسمه راهبه ها قرار دارد. علاوه بر آن در اطراف موزه برجسته کاریهایی که از تیبریوس پورتیکوسون آورده شده و سنگهای مزار در معرض تماشا است.

خرابه های آفرودیسیاس آفرودیسیاس در دوره روم بعنوان شهری باستانی که ستایشگر آفرودیت بوده اند معروف است و در عصر ما به علت اینکه آثار باستانی آن بخوبی پابرجا مانده است ، یکی از مکانهای مهم باستانشناسی در ترکیه بشمار میرود. در دورانهای بعدی در تپه خاکی که در آنجا تیاتر ساخته شده تا سالهای هزاره پنجم قبل از میلاد مکانی ماقبل تاریخی بشمار میرود. در سده ۶ قبل از میلاد آفرودیسیاس روستایی کوچک بیش نبود. نخستین عبادتگاه آفرودیت نیز در همین ایام ساخته شده است. این وضعیت در سده ۲ قبل از میلاد با طرح شبکه شهر تغییر یافت. در همین دوره در یک کیلومتری اطراف شهر در حدود ۱۵۰۰۰ نفر ساکن شدند. در سده نخست میلادی امپراطور آگوستوس رشد شهر آفرودیسیاس را شخصا به عهده گرفت. امروزه کلیه آثاری که از سده ۲ به بعد بجای مانده است در دوره او ساخته شده اند. دو میدان بین تیاتر و عبادتگاه با ستون طراحی شد ( تیبریوس پورتیکوسو و آگورا). در شمال شهر یکی از ورزشگاههای باستانی که تا امروز بخوبی حفظ شده است قرار دارد. در اواخر سده ۳ میلادی آفرودیسیاس پایتخت ایالت کاریا در امپراطوری روم شد. در اواسط سده ۴ میلادی اطراف شهر با قلعه محصور شد. از سده ۶ میلادی کم کم شهرت و محبوبیت آن رو به زوال نهاد. عبادتگاه آفرودیت به کلیسا تبدیل شد. شهر که در آنزمان به حال قصبه ای کوچک درآمده بود از سده ۱۲ به بعد متروکه شد. حفاریهای انجام شده توسط دانشگاه نیویورک از سال ۱۹۶۱ تا عصر ما همچنان ادامه دارد فیلم موزه آفرودیسیاس (۷٫۵۹ کیلوبایت)

آدرس: بخش کاراجاسو ، روستای گیره

تلفن: ۴۴۸۸۰۰۳-۴۴۸۸۰۸۶ (۰۲۵۶) فاکس: ۴۴۸۸۲۶۲ (۰۲۵۶)

بجز روزهای دوشنبه هر روز از ساعت ۱۷-۸ در تابستانها ۱۹-۸ برای بازدید باز است.

– موزه میلت

موزه میلت در شهر باستانی میلتوس واقع در ۴۰ کیلومتری بخش سؤکه از توابع استان آیدین قرار دارد که در سال ۱۹۷۳ افتتاح شده است. این موزه برای نمایش آثار باستانشناسی واقع در میلت برپا شده است. راهروی حوض دار به سالن اصلی و یک سالن کوچک باز میشود. در اینجا سرامیکهای مربوط به سده ۱۴ قبل از میلاد در کنار آثار باستانی، آنتیک هلنی، رومی، بیزانسی، سلجوقی و دوره عثمانی در معرض نمایش قرار دارد.

 ۱-گالری آسلان: جمعا ۳۰ اثر در آن یافت میشود.

 ۲-سالن آثار کاسه: آثاری که در حفاریهای میلت، دیدیما، پرین بدست آمده و کارهای که با همیاری مردم و تلاش خود موزه بدست آمده است در آن قرار دارد. آثار مرمری بدست آمده از سده ۶ قبل از میلاد تا سده ۱۳ میلادی در آن جای گرفته است.

 ۳-سالن بزرگ/آبی رنگ: در اینجا آثار سرامیک و اشیاء و سکه های مختلف بصورت ادوار تاریخی از دوره ژئولوژی تا زمان عثمانیها در معرض نمایش است.

 ۴-سالن کوچک: در این سالن آثار معدنی، شیشه ای و سرامیکی موجود است. در این سالن زینت آلات کانی گرانبها نیز در معرض تماشا است.

 ۵-حیاط موزه: در حیاط موزه سنگنبشه، ستون یادبود ،سرستون و کارهای مختلف برجسته کاری ، مجسمه و سنگ مزار در معرض بازدید است.

۶-پارک فیلسوفان: در بخش مقابل موزه این پارک که به تازگی تاسیس شده است قرار دارد و فیلسوفان، معماران و هنرمندان میلت با شرح احوال آنها قرار گرفته است. میلت شهر در هزاره پنجم قبل از میلاد یکی از کلنیهای میکن بشمار میرفت و بعنوان مرکز مهم تجاری و فرهنگی شناخته میشد. با این ویژگیها در دوره رومیها همچنان اهمیت خود را حفظ کرد و در عصر بیزانسها با پر شدن خلیج لاتموس اهمیت تجاری خود را از دست داد. در سده ۱۳ از طرف امیرنشین منتشه میلت بعنوان مرکز امیرنشین انتخاب دوران شکوفایی را سپری کرد. در سر راه سوگه-میلت نخستین چیزی که چشمانمان را نوازش میدهد قلعه بیزانس و تیاتر است. پس از تماشای تیاتر کاروانسرا حمام فاستینا، مسجد الیاس بیگ ، معبد سراپیس ، بولوتریون، راه مقدس، ایونیک استووا، آگورای شمالی، دلفینیون، خانقاه، یادبود بندر، کلیسای سنت میشل و سایر بناهایی مانند هرون دارای ارزش گردشگری هستند. پیرینه پیرینه در ۱۵ کیلومتری مرکز بخش سوکه در نزدیکی قصبه گوللوباغچه قرار دارد. بر اساس طرح معمار مشهور اهل میلت هیپوداموس بنا شده است و دارای خصوصیت هلنی است.

شهر که در عصر ما نسبت به شهرهای مشابه سالمتر مانده است زمانی به پادشاهی پرگامون متعلق بود و سپس تحت حاکمیت روم و بیزانس درآمد. پیریتانیوم، بولوتریون، خانه ها، معبد آتنی، کلیسای بزرگ، تیاتر، مجتمع ورزشی بالا، معبدی مصری، استووا مقدس، آگورا، معبد اسکندر کبیر و خانه او از نقاط سیاحتی بشمار میروند. دیدیم در ۵۵ کیلومتری مرکز بخش سوکه محلی مقدس است که یکی از مراکز آپولون به حساب می آید. بزرگترین و مهمترین عبادتگاههای ایون در این منطقه جای گرفته است. ساختمان دیدیمایون به خیلی سالهای پیش برمیگردد. عبادتگاه در ۴۹۴ قبل از میلاد از طرف پارسیها که به میلت یورش آورده بودند تخریب شده است. پس از فتح نبرد با پارسیان اسکندر عبادتگاه را دوباره برپا کرد. ساختمان مجدد عبادتگاه در سال ۳۰۰ قبل از میلاد آغاز و سالهای طولانی ادامه پیدا کرد. با توجه به اینکه ابعاد ساختمان بسیار بزرگ در نظر گرفته شده بود این کار تا اواسط سده دوم میلادی تداوم یافت و لیکن کاملا به اتمام نرسید. در بنای ساختمان پالونیوس اهل افس و دافینوس اهل میلتوس شرکت داشتند.

آدرس: بالات ، آیدین

تلفن: ۸۷۵۵۰۳۸-۸۷۵۵۲۰۶(۰۲۵۶) فاکس: ۸۷۵۵۲۲۳ (۰۲۵۶)

بجز روزهای دوشنبه هر روز از ساعت ۱۷-۸ بر روی بازدیدکنندگان باز است.

مدیریت موزه آیدین مدیریت کل موزه ها و آثار وقفی هنری موزه آیدین موزه آیدین در سال ۱۹۵۹ در اتاق یک مدرسه ابتدایی تاسیس و سالها در همین مکان به امر موزه داری مشغول بود. از سال ۱۹۷۳ این خدمات در مکان جدید موزه تداوم پیدا کرد. موزه باستانشناسی و قوم شناسی آیدین در طی زمان با آثار بدست آمده از مرکز آیدین و اطراف آن دارای کلکسیونی بسیار غنی شد. ساختمان موزه در محوطه باغچه بزرگی قرار گرفته است. در محوطه باغچه آثار سنگی ترالیس، ماگنزیا، آلیندا، آلاباندا، نیسا، آمیزون،پیگیندا،هارپاسا،میوس،پیگیلا، اورتوسیا، ماستورا و سایر مربوط به دوره های مختلف باستانی در معرض نمایش است. این آثار شامل مجسمه ها، سنگ مزارها، ستو و سرستونها، یادبودهای مزارها، سنگ مزارهای اسلامی،سنگ آسیاب، کتیبه و کارهای برجسته روی سنگ و سایر آثار معماری است. در سالن های موزه سه بخش برای نمایش ایجاد شده است.

 ۱- بخش باستانشناسی

 ۲- بخش سکه

 ۳- بخش آثار قوم شناسی

سالن باستانشناسی در بخش باستانشناسی آثار نمایشی بصورت ادوار تاریخی در یکجا بنمایش درآمده است. در موزه در کنار آثار دوره ماقبل تاریخ نمونه های نادر دوره هلنی، رومی و بیزانسی، سلجوقی ، عثمانی را میتوان مشاهده کرد. اینها شامل تبرهای دستی، لوازم برش و سوراخ کردن، سرامیک و سفال ، قندیل، ماسک، مجسمه های کوچک، اشیاء شیشه ای، طلا، نقره و سرویسهای برنزی، لوازم طبی، آرایشی و سلاح میشوند. بعلاوه زیباترین نمونه های مجسمه سازی ترالیس در عصر هلنی که برخی از آن شامل نیمتنه آتینا، مجسمه نیکه، مجسمه ساتیر، و سایر کارهای برجسته و مجسمه هستند ،سالن باستانشناسی را زینت کرده است. در عملیات حفاری در ترالیس نکروپولون آثار بدست آمده شامل قندیل، اونگنتاریوم، و کلکسیون ویژه ای از فیگورهای عروسکی میشوند.

 سالن سکه در این بخش سکه های مختلف طلا، نقره ، قلع و برنز مربوط به عصر هلنی، یونانی، رومی، بیزانسی، سلجوقی و عثمانی در معرض نمایش است. سالن قوم شناسی در سالن قوم شناسی کارهای دستی و هنری پربار مردم منطقه در معرض تماشا است. قالی، گلیم، جاجیم و سایر کارهای بافتنی لباسهای بومی، البسه سرمه ای و سکه دوزی شده ، نوشته حک شده، کمربند،متکا ،گردن بند، دستبند، لوازم زینتی نقره ای مانند انگشتر و گوشواره، چوب سیگار، قلیان، سینی، سهنگ، قهوه خرد کنی ، ابریق، لوازم سفر، ظروف مسی آشپزخانه مانند دیگ و سینی ، قهوه سردکن، آثار چوبی ، شمشیر، قمه، تفنگ چخماقی، طپانچه و سایر سلاحها برای تماشا چیده شده است.

آدرس: محله حسن افندی، جنب سالن ورزشی سرپوشیده.

 تلفن: ۲۲۵۲۲۵۹(۰۲۵۶) فاکس: ۲۱۳۳۵۹۱(۰۲۵۶)

بجز روزهای دوشنبه همه روزه صبحها از ساعت ۱۲-۸ و عصرها از ساعت ۱۷-۱۳٫۳۰ برای بازدید باز است.