مکانهای دیدنی در ترکیه، موزه ادرنه

اولين موزه اين منطقه تحت عنوان موزه باستان شناسي در سال ۱۹۲۵ به دستور آتاتورك در محل مدرسه

دارالقرا كه در فاصله سالهاي ۱۵۷۵-۱۵۶۹ ميلادي همزمان با مسجد سليميه توسط معمار سينان ساخته شده بر پا شد. شهر ادرنه در حدود ۹۱ سال به عنوان پايتخت عثمانيها بوده و آثار تاريخي اين خبطه اكثراً تحت تأثير كاخ و حكومت توسط مردمان آن ساخته شده و از نظر اثرهاي قوم شناسي بسيار غني مي باشد به همين علت لازم بود كه در منطقه يك موزه ديگري بر پا شود و نهايت براي دومين بار در محل مدرسه دارالتدريس حياط مسجد سليميه در سال ۱۹۳۶ باز شد. اين موزه از كمك هاي مالي اداره كل اوقاف و وزارت آموزش ملي تركيه بهره جسته و از موزه هاي آنكارا و استانبول انواع اثرهاي تاريخي با ارزش به اين موزه اهدا شده است. در سالهاي اخير، تعداد آثار موجود در اين موزه بواسطه حفاريها، خريد و اهدا افزايش يافته است با افزايش تعداد‌ آثار اين موزه لازم بود كه يك موزه مدرن بزرگ بر پا شود و به دنبال همين امر در سال ۱۹۷۱ موزه قوم شناسي و باستان شناسي ادرنه به بهره برداري رسيد. هم اكنون موزه دارالتدريس به عنوان موزه اثرهاي دوره اسلامي به فعاليت خود ادامه مي دهد.

 موزه قوم شناسي و باستان شناسي ادرنه بخش قوم شناسي: در سمت چپ ورودي، اثرهاي نقره اي با نشان توغرا اهدايي يك شخص ادرنه اي ، يادگاريهاي يك خانه ، قالي محراب مسجد سليميه و همچنين انواع گليم هاي شاركوي متعلق به قرن ۱۹ ميلادي به نمايش گذاشته شده است. در ادامه اين سالن انواع سكه هاي پادشاهان عثماني، دفينه هاي كشف شده و سكه هايي كه در حين قاچاق از اين كشور دستگير شده اند در درون ويترين هاي مجزا به ترتيب پشت سرهم قرار گرفته اند. از قسمتهاي جالب سالن بخش نمایش اتاق عروس و ختنه مي باشد. تخت ختنه بوسيله ۲۲ قطعه بقچه زربافت درست شده است بر روي اين تخت يك ملافه اطلسي متعلق به قرن هيجدهم پهن شده است. بر روي ديوار اين اتاق در يك كمد گنجه اي كه در اواخر قرن هفدهم در ادرنه ساخته شده است ديده مي شود، در درون ويترين هاي سالن مركزي، روكش استیلي متعلق به كاخ، جهاز قهوه، قاشق هاي ساخته شده از پوست لاك پشت دريايي، آفتابه هاي برنجي ، گلابدان ها، قسمت هاي مختلف قليان بلوري و انواع لباسهاي زنانه و مردانه ادرنه اي متعلق به قرن نوزدهم بر روي مانكن ها به نمايش درآمده است . همچنين كشوهاي پول وابزارهای خط و صندوق ها داخل اتاق سالن ديده مي شود. در سمت هاي راست و چپ بخش نرسيده به قسمت صنايع دستي ، پتويي كه آتاتورك در حين سفر به ادرنه به همراه داشت و همچنين نقشه اي كه ايشان در زمان جنگ بالكان از آن استفاده كرده بود در درون ويترين هايي به نمايش گذاشته شده است. در بخش صنايع دستي موزه وسايل آشپزخانه روستايي، قالي، گليم، دستگاههاي حصيربافي ، ابزارهاي كفش دوزي ، و وسايل كشاورزي و يك فايتون در معرض ديد قرار داده شده است. بخش باستان شناسي: در سمت راست ورودي موره لوح عكس ها و تصويرهاي كار كاووشگري هاي تپه هاي باستاني منطقه كه در فاصله سال هاي ۱۹۳۹-۱۹۳۶ به دستور آتاتورك صورت گرفته است و در سمت چپ هم نقشه مكانهاي اسكان باستانيان در تاکيا ديده مي شود. اثرهاي سنگي به نمايش درآمده بر روي ديوار به سه بخش تقسيم مي شود:

 ۱- كتيبه ها

 ۲- اجزا و تكه هاي معماري

 ۳- لوح ها مجسمه سفالي سر يك خانم از جمله اثرهاي جالب موزه از نظر مدل آرايش گيسوان خانم ها از ايام قديم تا به امروز محسوب مي شود. در داخل ويترين اثرهاي قاچاقي انواع اثرهاي بدست آمده از قاچاقچيان به نمايش درآمده است . در داخل ويترين سند عبادت تراكيا يك لوح با تصوير سواركار نظامي ماهر اهل تراكيا ديده مي شود كه بعد از مرگ چهره رباني پيدا مي كند. همچنين در طول ديوار انواع مجسمه هاي دوره روم باستان به نمايش درآمده است.

 در داخل ۴ ويترين اين موزه فسيل هاي متعلق به حيوانات مختلف كه از حدود يك ميليون تا ۳۵-۳۰ ميليون سال پيش در منطقه مي زيسته اند به نمايش گذاشته شده است. در داخل ويترين عمودي وسط سالن، تكه هاي سفالي دست ساز، تبرهاي سنگي، آسياب دستي تاج دار كشف شده از شهر ادريسيا واقع در پنج كيلومتري شمال غربي ادرنه كه محل زندگي قوم ادريس تراك در قبل از تاريخ بوده است در معرض ديد گذاشته شده است. آثار باستاني كشف شده از قبرهاي حاجلي لار و آرياليك و تپه باستاني داشلي جا باير در داخل ويترين هاي به همين نام به نمايش گذاشته شده است. در داخل يكي از ويترين هاي افقي وسط سالن ، سكه هاي تراكياي متعلق به پادشاهان هلنيستيك و در ديگري، انواع سكه هاي دوره بيگي ديده مي شود. در داخل دو ويترين عمودي موزه، سكه هاي رومي و بيزانسي به نمايش درآمده است. در حياط موزه تكه ها و اجزاهاي معماري ، سرستون هاي بيزانس ، كورنيت ، ايون ايول در معرض تماشا قرار گرفته است. علاوه بر اينها در اين موزه يك تخته سفالي مزين با تصاوير برجسته اسطوره اي متعلق به دوره روم باستان ، دولمن ها (نوعي قبر) آورده شده از روستاي حاجلي لار وجود دارد:

 آدرس : بغل مسجد سليميه

 تلفن: ۲۲۵۱۱۲۰(۰۲۸۴)

 فاكس : ۲۲۵۵۷۴۸(۰۲۸۴)

اين موزه تمام ايام هفته به غير از روزهاي يكشنبه صبحها از ساعت ۸ الي ۱۲ و بعداز ظهرها از ساعت ۱ تا ۵ باز مي باشد. موزه اثرهاي اسلامي ـ تركي اين اثرها در اتاق شماره ۱۴ مدرسه دارالتدريس واقع در حياط مسجد سليميه به نمايش گذاشته شده اند.

اتاق پهلوان ها: در اين بخش تصاویری از قهرمانان كشتي و خانهاي كرك پنار به نمايش درآمده اند. همچنين در اين قسمت مانكن هاي يك خان و يك قهرمان كرك پنار وجود دارد.

اتاق اشياهاي شكسته : اين اتاق از جمله اتاق هاي مهم موزه محسوب مي شود در اين قسمت انواع اثرهاي تاريخي پس از چسبانده شدن به هم به نمايش درآمده اند. بر روي ديدارهاي آن نمونه آثار دست نوشته ، ۲ لايه در متعلق به مسجد بايزيد دوم ، كتاب دست نوشته قرآن كريم اهدايي سلطان سليم دوم به مسجد سليميه و انواع اثرهاي تاريخي آويزان شده اند.

 اتاق جوراب : در اين بخش انواع جوراب پشمي جمع آوري شده از اقصي نقاط تركيه به نمايش درآمده اند.

 اتاق لوح ها و بافتني ها: در اين بخش انواع لوح هاي اطلسي منقش، پارچه های مزین ، حوله هاي كوچك منقش با خطوط عثماني ،پوشش ها و ملافه ها وجود دارد.

اتاق سلاح : در اين بخش انواع تفنگ هاي چخماقي ، زره ها، كلاهخودها ، خنجرها، تبرها، سپرها، بازوبندها، تيرها، كمانها و مانكن هاي سربازان دوره عثماني هاي متعلق به اواخر قرن هفدهم تا قرن هجدهم ميلادي به نمايش گذاشته شده است.

اتاق جنگ بالكان: در اين اتاق ، پرچم هاي خونين به جاي مانده از جنگ بالكان ، نان پخته شده از تخم گياه جارو، تصاویر شوكرو پاشا از مدافعان ادرنه در معرض نمايش قرار داده شده است .

اتاق ظروف چيني و سراميكي : در اين بخش كوزه ها و سراميك هاي چاناك قلعه متعلق به اواخر قرن هفدهم تا اوايل قرن نوزدهم ، آثارهاي سراميكي اوايل دوره عثمانيها و چيني هاي ديواري عثماني متعلق به قرن هاي پانزدهم ، شانزدهم و هفدهم ميلادي به نمايش گذاشته شده است.

 اتاق سراي ايچي: در اين اتاق انواع اثرهاي كشف از داخل سراي (كاخ) حفاريهاي سال ۱۹۷۳ و ظروف چيني ديواري متعلق به كاخ ادرنه به نمايش گذاشته شده است.

 اتاق مسافر ادرنه‌: در اين اتاق ، آينه هاي كريستالي ، كمدهاي آينه دار، مبلها و بر روي ديوارهاي آن قاب عكس هاي ساخته شده از پيله كرم ابريشم ديده مي شود.

 اتاق ظروف آشپزخانه : در اين اتاق ظروف آشپزخانه كاخ ادرنه به نمايش درآمده است .

اتاق ابزارهاي اندازه گيري : در اين اتاق ، قيان هاي دستي ، تخته هاي ستاره شناسي ، ساعت هاي شني، آرشين ها، سنگ هاي ترازو در معرض نمايش گذاشته شده است. اتاق صنايع چوبي: در اين بخش انواع اثرهاي چوبي ساخته شده در ادرنه به نمايش درآمده اند. گالري: در اين گالري كتيبه هاي مساجد، كاروانسراها ، حمام ها، چشمه هاي ادرنه كه بعد از قرن ۱۵ ميلادي به دلايل مختلفي تخريب شده اند و همچنين نقش هاي وسط سقف هاي خانه هاي ادرنه كه بعد از قرن نوزدهم ميلادي ساخته شده اند به نمايش درآمده اند. حياط داخلي در آستانه تخريب كامل قرار گرفته است. مجموعه مزارهاي سربازان عثماني (يني چري) واقع در اين حياط از ارزش فوق العاده اي برخوردار است.

آدرس : مدرسه مسجد سليميه

تلفن: ۲۲۵۱۱۲۰(۰۲۸۴)

اين موزه تمام ايام هفته به غير از روزهاي يكشنبه صبحها از ساعت ۸ الي ۱۲ و بعداز ظهرها از ساعت ۱ تا ۵ باز مي باشد