مکانهای دیدنی در ترکیه، موزه باندیرما – بالیکسیر

مدیریت کل موزه ها و آثار وقفی هنری موزه باستانشناسی باندیرما بمنظور نمایش یافته های شهر باستانی کیزیکوس

و خرابه های داسکیلئون از طرف انجمن ساخت و تداوم موزه باندیرما در موزه ای که ایجاد شد و سپس به وزارت فرهنگ تحویل داده شد در موزه دو سالن، یک لابراتوار، کتابخانه و سالن کنفرانس ساخته شده است. در زمان تهیه گاتالوک هنوز موزه برای بازدید افتتاح نشده و در آن خصوصیات ویژه پارسی در داسکیلئون آناتولی با سنگ نوشته ها و سنگ مزارهای یافته شده در حفاریها به همراه ظروف ساخته شده از گل پخته که از شهر کازیکوس و اطراف به نمایش گذاشته میشود.

محله پاشاباییر، باغچه زیارت باندیرما

تلفن: ۷۱۴۸۲۷۱(۰۲۶۶) بجز روزهای دوشنبه همه روزه برای بازدید آماده است.

موزه قوای ملییه بالیکسیر

تاریخچه تا زمان تاسیس موزه قوای ملییه، این ساختمان بصورت شهرداری و قبل از آن تا سال ۱۸۴۰ بعنوان مهمانسرای محمد پاشا گیریدی زاده برای دفترداری اداره کاره مورد استفاده بود، ساختمان در سال ۱۸۰۰ در اثر آتش سوزی بکلی از بین رفته بود و به جای آن مهمانسرایی وسیله نواده خالد پاشا ساخته شد و در زمان جنگهای استقلال به عنوان محلی برای خدمات رسانی مورد استفاده بود. در ۱۵ ماه می سال ۱۹۱۹ در پی اشغال ازمیر اهالی بالیکسیر گردهم آمده عزم خود را در این بنا برای مبازره مسلحانه اعلام کردند و ساختمان سالها بعنوان مرکز قرارگاه دوم کل قوا و قرارگاه علی حکمت پاشا انجام وظیفه کرد. اینجا بصورت مرکز هئیت جبهه های شمال ازمیر درآمده بود. بنای داخل مهمانسرا در سال ۱۹۱۳ تحت نام «موطن تحصیل» افتتاح و از ۱۸ می ۱۹۹۸ بصورت «کتابخانه تاریخ مجادله ملی» مشغول خدمات رسانی شد . ساختمان در اسفند سال ۱۹۲۳ در نخستین تشریف فرمایی آتاتورک به بالیکسیر محل اقامت وی بود.

 موزه قوای ملییه ساختمان قدیمی شهرداری که زمانی بعنوان مرکز فعالیتهای مجادله ملی مورد استفاده قرار گرفته بود، در سال ۱۹۸۵ و ۱۹۸۶ در پی تکاپوی شهرداری و با تصویب دو لایحه در مجلس بصورت موزه درآمد. سپس استفاده دائمی از این ساختمان به وزارت فرهنگ و گردشگری ، مدیریت کل آثار باستانی سپرده شد و مابین فرمانداری بالیکسیر و ریاست شهرداری پروتکل مبادله به امضاء رسید. بعدها در سال ۱۹۸۷ پس از ایجاد مدیریت موزه ، کارهای نوسازی ساختمان شتاب بیشتری گرفت و پس از فعالیتهای جمع آوری آثار باستانی موزه در تاریخ ۶ جولای ۱۹۹۶ مشغول خدمات رسانی شد. موزه قوای ملییه در مساحت ۱۲۰ متر مربع در طبقه اول و از دو بخش عبارت است که تاریخچه ایجاد قوای ملییه در بالیکسیر طبق تفاهم کتبی بین ۴۱ نفر ، دستورهای گنگره و لوازمات این قهرمانان و عکسهای آنها و عکسهای تشریف فرمایی آتاتورک به بالیکسیر در معرض تماشا قرار دارد. در طبقه دوم آثار باستانشناسی و قوم شناسی استان در معرض نمایش است.

 آدرس: جاده آنافارتالار ، بالیکسیر تلفن: ۲۴۳۳۱۸۱(و۲۶۵)

جاده آنافارتالار، ساختمان قدیمی شهرداری ، شماره ۵۸

تلفن: ۲۴۳۳۱۸۱(۰۲۶۶) فاکس:۲۴۵۳۰۲۷(۰۲۶۶)

بجز روزهای دوشنبه همه روزه از ساعت ۱۲-۸٫۳۰ و بعداز ظهرها از ساعت ۱۷-۱۳٫۳۰ برای بازدید آماده است.