مکانهای دیدنی در ترکیه، موزه بوردور

در سال ۱۹۵۶ آثار موجود در منطقه در كتابخانه مدرسه بلغور اوغلو تحت مراقبت درآمده است و به اين ترتيب هسته

اوليه موزه شكل گرفته است. سالن نمايش بوردور در سال ۱۹۶۹ افتتاح شده است. اين موزه با داشتن ۵۰ هزار قطعه اثر تاريخي در جمع ۱۵-۱۰ موزه برتر تركيه قرار دارد. عليرغم اينكه اين موزه از نظر اثرهاي تاريخي غني مي باشد اما از نظر مكان بسيار محدود مي باشد. با اتمام ساخت سالن جديد در ۱۹۹۸ اين موزه به يك جايگاه مهم دست يافته است. آثار متعلق به اطراف بوردور ويژگيهاي مشترك تمدن هاي آناتولي مركزي نواحي درياي اژه و مديترانه را از نظر زمين و جا مشخص مي كند. اين موزه با داشتن آثار تاريخي با قدمت ۹۰۰۰ هزار ساله يك هزينه فرهنگي، تاريخي محسوب مي شود. اين موزه باستان شناسي از سه بخش ديدني تشكيل شده است. 
۱- حياط موزه (نمايش باز): در اين قسمت انواع مجسمه ها، سنگ قبرها، عنصرهاي معماري، لحدها درپوش آنها، تكه هاي كتيبه ها و آثار برجسته بزرگ متعلق به دوره هاي فريگ ، هلنيستيك ، روم، بيزانس، سلجوقيان و عثمانيها به نمايش درآمده است.
۲- سالن مجسمه ها: تقريباً تمام اثرهاي موجود در اين بخش از شهر قديمي كرمنا واقع در محدوده جغرافيايي شهرستان بوجاك در سال ۱۹۷۰ آورده شده است. در ميان اين مجسمه ها ، مجسمه هاي با ارزش هنري آتناي بزرگ و كوچك ، هليگا، لتو، آپولون، نمسيس، ديونيسوس، آفروديت و مجسمه يك خانم محجبه بيشتر از همه جلب توجه مي كند.
۳- سالن آثار كوچك و ظريف: اثرهاي موجود در اين قسمت با توجه به دوره هاي تاريخي چيده شده اند . در اين سالن آثار متعلق به دوره هاي اواخر نئوليتيك ، اوايل و اواخر كالكوليتيك و اوايل عنصر مفرغ كشف شده از روستاهاي حاجلي لار ـ كوروچاي ـ هؤيؤجك و همچنين مجسمه هاي الهه، ظروف رنگي و بدون رنگ از جنس سفال، تبرهاي برنزي و سنگي و ابزارهاي ديگر زيورآلات ، ابزارهاي بهداشتي و آرايشي ، ظروف ريتون، انواع مهرهاي مالكيت و حقوق، قنديل و قالب هايش. مجسمه خداوند از جنس فلز و ديگر فيقورهاي منقوش ، مجسمه برنزي قهرمان دو، انواع سكه ها، مجسمه هاي كشف شده از شهر تاريخي ساقالاسوس و ديگر اشياي ريز كشف شده و متعلق به دوره هاي عصر فلز، فريگ ، پرس، هلنيستيك روم و بيزانس به نمايش گذاشته شده استموزه بوردور از نظر آثار موجود بسيار غني ولي از نظر مكان محدود مي باشد. تعداد اثرهاي موجود در اين موزه ۵۲۹۴۱ قطعه مي باشد كه از اين تعداد ۱۸۵۲۱ قطعه باستان شناسي ، ۲۹۷۶۵ عدد سكه ، ۴۶۵۵ قطعه قوم شناسي مي باشد، اين اثرها يا آثار كشف شده از منطقه مي باشد و يا از طريق خريد، مصادره اهدا در اين موزه جمع آوري شده اند. در ميان اين تعداد انواع اثرهاي عالي از عصر سنگ تا به امروز بدون كوچكترين كاستي موجود مي باشد.
آدرس : محله اؤزگؤر ـ كوچه جويزلي
تلفن: ۲۳۲۱۰۴۲(۰۲۴۸) فاكس : ۲۲۳۸۷۶۳۰(۰۲۴۸)
اين موزه تمام ايام هفته به غير از روزهاي يكشنبه صبحها از ساعت ۸ الي ۱۲ و بعداز ظهرها از ساعت ۱ تا ۵ باز مي باشد.
– موزه قوم شناسي داش اودا
ساختمان اين موزه از جمله ساختمانهاي با ارزش معماري غيرنظامي بوده و در قرن هفدهم ميلادي در دوره عثمانيها در كوچه ويس محله بازار مركزي ايالت بوردور ساخته شده است. گفته مي شود كه علت نامگذاري اين بنا به اين اسم به علت استفاده از سنگهاي برش در اتاق اصلي آن مي باشد (داش در زبان تركي به معني سنگ مي باشد) عليرغم اينكه گفته مي شود كه اين بنا توسط محمود پاشا از اشرافيان بوردور ساخته شده است اما هيچگونه مدركي دال بر اين موضوع موجود نمي باشد . اين ساختمان دو طبقه درون يك حياط بزرگ قرار گرفته ، طبقه اول از سنگهاي برشي و طبقه دوم آن از آجر خام ساخته شده است در ساختمان اين بنا به مقدار فراواني از چوب استفاده شده است.دو طرف طبقه پائيني باز و داراي يك كمربند تيزي مي باشد، دو اتاقه بوده و داراي دو پنجره با سوراخ مزغلي مي باشد. تمام درهاي طبقه دوم به طرف صفحه باز مي شود. در سمت راست خروجي صُفه اتاق اصلي قرار دارد اين اتاق قديمي ترين و سالم ترين بخش ساختمان بوده و در قسمت ورودي آن كمدها و گنجه هاي بزرگ ديواري، اجاق سپري و سكويي كه به وسيله كمربند بورسايي جدا شده قرار دارد پنجره هاي اين اتاق در دو رديف واقع شده و رو به طرف صُفه و بيرون مي باشد پنجره هاي رديف بالايي داراي طرحهاي هندسي و رنگي مي باشد پنجره هاي پائيني داراي كٍركٍره بوده و پروازهاي پنجره به وسيله طرحهاي زيبا تزئين شده است بر روي پنجره ها و كمدها به وسيلة آب طلا مدحيه هاي زيبايي در حق صاحب اين عمارت نوشته شده است بر روي گنجه از قسمت بالاي تا كف آن و گلدانها و گياهان زينتي بوسيلة كمربند بورسايي به دو قسمت تقسيم شده طرح و نقشه هاي هندسي به شكل دايره و ستاره نقش بسته است اين طرحهاي ستاره بوسيلة قلم به صورت برجسته آفريده شده اند و داراي روكش طلاي و نقره اي مي باشد و قسمت بودر شش ضلعي شكل سقف توسط طرحهاي گل تزئين گشته است در طبقه بالاي علاوه بر اين اتاق چهار اتاق ديگر وجود دارد ، در اتاق صندوق كه در انتهايي ترين قسمت سمت جنوبي صُفه قرار گرفته سقف محدبي شكل چوبي بسيار جالبي دارد. در كنار گنجه نيز دو ظرف شربت ساخته شده از گچ به چشم مي خورد به منظور ديده نشدن در هنگام نشستن صُفه اطراف آن توسط قفسه هاي چوبي احاطه شده است.
آدرس : محلة بازار ـ كوچه ويس 
تلفن: ۲۳۳۱۰۴۲(۰۲۴۸)
اين موزه تمام ايام هفته به غير از روزهاي يكشنبه صبحها از ساعت ۸ الي ۱۲ و بعداز ظهرها از ساعت ۱ تا ۵ باز مي باشد.
– عمارت باكي بيگ (قوجا اودا)
اين بنا در كنار پل پاشا در محله دگيرمن لو مركزي بوردور قرار دارد. اين بنا از جمله اثرهاي زيباي معماري غيرنظامي (سيويل) قرن ۱۸ دوره عثمانيها مي باشد اين عمارت بعد از تعمير و بازسازي توسط وزارت فرهنگ تركيه براي بازديد عموم مهيا شد. اين عمارت متعلق به رشيد بيگ بود. احتمال مي رود كه اين عمارت بوسيله احمد پاشا پدر بزرگ رشيد بيگ و يا توسط محمد پاشا پدرش ساخته شده باشد.طبقه اول اين ساختمان دو طبقه از سنگهاي برشي و طبقه دوم آن نيز از آجر خام و چوب ساخته شده است. در طبقه اول اين ساختمان از قسمت هاي مانند آخور و انبار تشكيل شده و ارتباط اين ساختمان با حياط آن توسط يك پله سنگي برقرار است. خرابي بخش متقارن پله حكايت از آن دارد كه بخش هايي از اين ساختمان نيز خراب شده است. در طبقه بالايي يك ايوان رو به حياط واقع است. بخش سقف ايوان به خاطر اينكه با هنر چوب و طرحهايي تزئين شده داراي اهميت ويژه مي باشد، كناره هاي شيرواني بوسيله چوب هاي حكاكي شده درست شده است. طرحهاي و هنرهاي بكار رفته بر روي پنجره، كمد و گنجه و همچنين تزئينات و طرحهاي گياهي و روكش طلايي و نقره اي سقف آن بسيار زيبا مي باشد. در تمامي پروازها هنر قلم كاري قابل مشاهده است. درست در وسط سقف اتاق طرح ستاره هاي شش ضلعي نقش بسته است.
 آدرس : محله دگيرمن لوـ بغل دبيرستان تجارت بوردور 
تلفن: ۲۲۳۱۰۴۲(۰۲۴۸) فاكس : ۲۳۳۸۷۶۳(۰۳۷۴)
اين موزه تمام ايام هفته به غير از روزهاي يكشنبه صبحها از ساعت ۸ الي ۱۲ و بعداز ظهرها از ساعت ۱ تا ۵ باز مي باشد.