مکانهای دیدنی در ترکیه، موزه دياربكر

 موزه باستان شناسي اولين موزه دياربكر در محل مدرسه زنجيره مسجد جامع دياربكر در سال ۱۹۳۴ بر پا شد آثار اين موزه

در سال ۱۹۸۴ به ساختمان جديدش در مسير جاده ال آذق منتقل شد. در اين موزه انواع آثار تاريخي متعلق به دوره هاي فئوليتيك ، عصر مفرغ، تمدن اوراتو، آسور ، هلنيستيك ، روم باستان ، بيزانس، سلجوقيان، آق قويون ها و دوره عثمانيها با توجه به دوره هاي تاريخي به نمايش درآمده اند. همچنين در اين موزه انواع سكه هاي ارتغرول و اثرهاي قوم شناسي محلي به نمايش گذاشته شده است.

عمارت موزه اي ضياگوگ آلپ:

 اين خانه از جمله اثرهاي زيباي معماري غيرنظامي (سيويل) بوده و در سال ۱۸۰۸ بنا شده است اين خانه دو طبقه از سنگ بازالت سياه رنگ ساخته شده و داراي دو بخش حرمسرا و بيروني مي باشد و بخشهای مختلف آن در گرداگرد حياط بزرگ آن صف كشيده اند. يكي از جبهه هاي آن داراي دو كمربند و يك رواق بوده و به شكل ايوان مي باشد و در كنار آن يك استخر و جايگاه استراحت خنك قرار دارد. اين خانه توسط تزئينات سفيد رنگي كه در زبان محلي به آن «جيز» گفته مي شود مزين گشته است همچنين در قسمت هاي بالايي بعضي از درهاي آن كتيبه هاي عربي ديده مي شود. اين خانه كه محل تولد ضياء گوگ آلپ متفكر بزرگ تركيه (۱۸۷۶ در اين خانه متولد شد) مي باشد بعد از خريده شدن از يكي از وارثان آن به موزه تبديل گشت در اين عمارت موزه اي انواع اثرهاي متعلق به اين نويسنده و همچنين اثرهاي قوم شناسي محلي به نمايش درآورده است.

 آدرس : خيابان ملك احمد ـ كوچه گوگ آلپ

تلفن: ۲۲۱۲۷۵۵(۰۴۱۲) فاكس : ۲۲۳۰۸۰۲(۰۴۱۲)

اين موزه تمام ايام هفته به غير از روزهاي يكشنبه صبحها از ساعت ۵/۷ الي ۱۲ و بعداز ظهرها از ساعت ۵/۱ تا ۵ باز مي باشد.

خانه موزه اي جاهد ستقي تارانجي اين موزه در مركز ايالت دياربكر، در محله مسجد كبير كوچه جاهد ستقي در سال ۱۸۲۰ ميلادي ساخته شده است. اين خانه از جمله آثار با ارزش معماري غيرنظامي دياربكر مي باشد.

 بخش بيروني اين عمارت تخريب شده اما بخش حرمسراي آن همچنان موجود مي باشد اين بنا دو طبقه از سنگ هاي برشي بازالت سياه ساخته شده است، نقشه معماري اين خانه به تمامي جبهه هاي آن به سمت داخل و حياط داخلي آن مي باشد. و بدينوسيله يك راهروي باريك به بخش حياط مرتبط مي شود. تمامي تأسيسات اين ساختمان با توجه به شرايط جوي طراحي و ساخته شده است و تزئينات سفيد رنگي به نام چيز به بهترين شكل ممكن در اين بنا بكار بسته شده اند. در سال ۱۹۷۳ اين خانه به تملك وزارت فرهنگ تركيه درآمده و انواع آثار متعلق به جاهد ستقي شاعر تركي و اثرهاي قوم شناسي محلي در اين مكان به نمايش گذاشته شده است.

آدرس : بلوار ضياء گوگ آلپ ـ پشت كاخ شهرداري

تلفن: ۲۲۱۲۷۵۵(۰۴۱۲) فاكس : ۲۲۳۰۸۰۲(۰۴۱۲)

اين موزه تمام ايام هفته به غير از روزهاي يكشنبه صبحها از ساعت ۵/۷ الي ۱۲ و بعداز ظهرها از ساعت ۵/۱ تا ۵ باز مي باشد.