مکانهای دیدنی در ترکیه، موزه كارامان

اين موزه در مركز شهرستان كارامان بروي خيابان تورگوت اوزال در پشت مدرسه خاتونيه كه يكي از زيباترين نمونه

معماري دوران كارامان اوغلاري مي باشد قرار دارد.  در كارامان و نواحي اطراف آن اثرات تمدنهاي بسياري مربوط به دوران پيش و پس از تاريخ ديده شده است . امروزه در اطراف كارامان مناطق باستاني فراواني ديده ميشود. ليكن بواسطه اينكه فعاليتهاي موزه داري در اين شهر خيلي دير آغاز گرديده بسياري از آثاري كه در اين منطقه بدست آمده در ساير موزه ها به نمايش گذاشته شده است. با حركت از اين نظريه كه اين آثار باستان شناسي و قوم شناسي غني مي بايد در محل به نمايش گذاشته شود با حمايت بعضي از مديران و مسئولين محلي و رهبران كارامان ذ اولين موزه در سال ۱۹۶۱ در انجمن گردشگري و كتابخانه تاسيس يافته است . اين آثار در سال ۱۹۶۳ در يك ساختمان در داخل بازار و در سال ۱۹۶۶ در عمليات ابراهيم بي در سال ۱۹۶۸در يك خانه اجاره اي و در سال ۱۹۷۱ نيز در محل فعلي به نمايش در آمده است. ساختمان موزه دو طبقه بوده و مساحت هر طبقه ۵۵۰ متر مربع است.

در طبقه پائين يك سالن نمايش دوم ( كه در آينده مورد بهره برداري قرار خواهد گرفت) انبار ، آتليه عكاسي و كتابخانه قرار دارد. سالن طبقه بالا از دو بخش تشكيل يافته است. اين آثار در ۳۲ ويترين به نمايش گذاشته شده است. در بخش باستان شناسي آثاري از عصر نئوليتيك تا دوران متاخر بيزانس و متعلق به تمدنهاي بسياري به نمايش در آمده است. در بخش قوم شناسي آثاري از دوران سلجوقيان ، حكمراني آناطولي ، عثماني و جمهوريت به نمايش در آمده است.   در حياط موزه آثار سنگي بيزانس و اسلام – ترك كه اكثر آنها به گورسنگهاي متعلق به دوران دوم روم مي باشد به نمايش گذاشته شده است. در بين آثار به نمايش در آمده ، آثار بدست آمده از حفاريها منطقه باستاني جان حسن كه بيشتر متعلق به عصر نئوليتيك – كالكوليتيك مي باشد جلب نظر ميكند. در بين اثار بدست امده متعلق به دوران كالكوليتيك كه در ويترين هاي شماره اي ۱ ، ۲، ۳، ۱۴ و۱۷ به نمايش در آمده كوزه هاي سفالي ساخته شده از خشت مجسمه هاي انسان و جانوران ، تبرهاي سنگي ، سرنيزه ها، آلات حفاري ساخته شده از استخوان ، دستبند و گردنبند ، اشياء زينتي از پوست، ميگو گردنبند ساخته شده از سنگ آپاتيت آبي و سنگهاي مدور بازاستي ديده ميشود.   در ويترين شماره ۴ كه آثار متعلق به عصر برنز به نمايش در آمده است علاوه بر آثار سفالي بدست آمده از روستاي گوگچه و منطقه باستاني سيسانين، آثار سفالي صيقلي شده برنگهاي سياه و خاكستري متعلق به فرهنگ يودتان آناطولي غربي نيز قابل مشاهده است. 

در ويترين شماره ۵ نيز كه آثار متعلق به دوران هلينيستيك به نمايش در آمده. آثاري از مناطق مرسين – گلين دره، موغلا – اي آسوس، آدي يامان و كارامان ديده ميشود. بسياري از اين آثار شامل ظروف مي باشد. اكثر آثار متعلق به دوران روم كه در ويترين شماره ۶ قرار دارد از مناطق كارامان، تاشكاله ، بايير، كاراجا اورن و كاظم كارا بكير بدست آمده است. مجسمه هاي خشتي انسان و جانوران، قنديل و ظروف، بعضي از اين آثار مي باشد. در ويترين شماره ۷ ظروف بلوري عطريات و اشكدان متعلق به دوران بيزانس وروم به نمايش گذاشته شده است. در بين اين آثار، علاوه بر شيشه هاي ساده، ظروف رنگي و گلدار بسياري نيز ديده ميشود.  

در ويترين شماره ۸ و ۹ نيز ظروف چوبي، قطعات چوبي، قوطي ( جعبه) لوازم ارايش متعلق به دوران بيزانس، طلاجات، قنديلهاي برنزي و نمونه هايي از سراميكهاي دوران بيزانس به نمايش گذاشته شده است. در ويترينهاي شماره هاي ۱۲ ، ۱۳ ، ۱۸ و ۱۹ بترتيب سكه و پولهاي متعلق به دوران يونان ، ونيز، روم ، بيزانس ، حكمراني كارامان اوغلو ، عثماني و جمهوريت قرار دارد. ويترين شماره ۱۵ نيز شامل دستبند برنزي متعلق به اوراتوها و لوح هاي نذري مي باشد. اكثر اين آثار خريداري شده است. در ويترين شماره ۱۶ مهره هاي سنگي و استوانه متعلق به دوران متقدم و متاخر هيتيت ها و نيز عكسهاي چاپي اين مهرها به نمايش در آمده است. در ويترين شماره ۲۰ بخش قوم شناسي، چيني ن موزائيك، لوستر، زير ميزي و چيني هاي روميزي، حكاكي هاي گچي متعلق به دوران سلجوقيان و عثماني و نيز چيني هاي منطقه چاناك كاله و كوتاهيه قرار دارد.

در ويترينهاي شماره ۲۱و ۲۲ اشيايي مانند ديگ، سيني، بشقاب، كاسه، هاون و غيره با نقش هاي هندسي و گياهي متعلق به قرون ۱۴ و ۱۹ يعني سلجوقيان و عثماني به نمايش گذاشته شده است. در ويترينهاي شماره ۲۴ و ۲۵ و در بين آثار چوبي صدفكاري شده ميتوان به كشو ، آسياب قهوه ، خنك كننده قهوه، قاب آئينه، جاي قاشقي، ظروف اندازه گيري، هاون، آلات موسيقي و غيره به نمايش گذاشته شده است. در ويترينهاي شماره ۲۶ و ۲۷ عموما” لوازم تزئيني چادرهاي پارچه اي ، گهواره ، لوازم سواركاري انواع حيوانات ، نمونه لباسها و چكمه هاي چرمي تركمن هاي ساكن توروس به نمايش گذاشته شده است. در ويترينهاي شماره ۲۸ و ۲۹ قرآن هاي تذهيب، حكمها و فرمانها، احكام دادگاههاي شرعي و فتوت نامه آهي اوران متعلق به دوران كارامان اوغلولاري به نمايش گذاشته شده است. در ويترين شماره ۳۰ نمونه انواع چراغهاي نفتي به نمايش گذاشته شده است.   در ويترين شماره ۳۱ زيور آلات نقره اي، ساعتهاي جيبي ، عرق چينهاي سكه اي و غيره به نمايش گذاشته شده است. در ويترين شماره ۳۲ انواع زنگوله هاي متعلق به حيوانات مختلف به نمايش گذاشته شده است. همچنين در ۲ ويترين ميزي انواع سلاح، جاي باروت، قيچي شمع، قاشق، دستگيره درب، شلاق، مهر، چوب سيگاري، تسبيح و غيره ديده ميشود.

  در بين ويترينها نيز نمونه هاي قالي و گليم كه همانند تابلو آويزان شده ديده ميشود. در سالن باستان شناسي نيز مجسمه Asklepios يك روي يك لوح مانند Sidemara و آثاري همانند جسد يك زن متعلق به دوران بيزانس به نمايش گذاشته شده است.   در طبقه پائين موزه و در بخشي از آن كه ساخت آن از سالهاي گذشته آغاز گرديده، كمد، درب ،رف و ديوار اجاق هاي كنده شده از خانه هاي قديمي كارامان بصورت مونتاژ شده قرار دارد. در اين بخش بعضي ابزار آلات كشاورزي نيز ديده ميشود ليكن اين بخش هنوز براي بازديد عموم آماده نگرديده است.   در طبقه بالا نيز علاوه بر دفاتر اداري يك سالن نمايش وجود دارد كه فعاليتهي هنري موزه ، مردم و دانش آموزان را به نمايش گذاشته است.

 

نشاني : خيابان بيمارستان

تلفن : ۲۱۳۱۵۳۶ – ۰۳۳۸

ساعات بازديد : همه روزه بين ساعات ۱۲-۸ و ۱۷-۱۳