مکانهای دیدنی در ترکیه، موزه كوجا الي

موزه عثمان حمدي بيگ

روستاي اسكي حصار ايزميت تا ايستگاه قطار ۲۲۰۰ متر و تا گزبه ۵ كيلومتر فاصله دارد. عثمان حمدي اسكي حصار

را به سيله عمارت پدرش كه در گزبه واقع است توانست بشناسد. در سال۱۸۸۴ ويلا، نگارخانه، قايق‌سرا را در ساحل غربي روستا بنا نهاده و ۲۶ سال در اين مكان ييلاق نموده است. بين سالهاي ۱۹۰۳-۱۹۰۱ روي سطح درهاي چوبي سفت ورودي، نقاشي‌هاي خيلي زيبايي از گل رسم كرده‌اند كه ارزش هر كدامشان همسطح تابلوهاي نقاشي امروزي است. ويلا در جنگ جهاني اول به فرماندهي قرارگاه اختصاص يافت. زماني كه عصمت پاشا به جنگ استقلال مي‌رفت چند روز را در اين مكان ماند در سال ۱۹۳۳ آتاتورك از ويلا و حياط آن ديدن كرده است. در سال۱۹۴۵ در نقاش خانه آتش سوزي رخ داد و طبقه بالايي چوبي آن سوخته است. بناها در سال ۱۹۶۶ مسجل شده است. در سال۱۹۸۲ بناي موزه، اجزا و عرصه كوشك به تملك وزارت فرهنگ و جهانگردي تركيه درآمده است. بناي اصلي و نقاش‌خانه مطابق بااصول بناهاي ديگر ترسيم يافته و تلاش براي بازسازي حياط آن در سال ۱۹۸۵ شروع شده است. در اين موزه انواع وسايل متعلق به عثمان حمدي بيگ رسام بزرگ، عكسهاي خانوادگي و خود او و همچنين انواع تابلوها به نمايش درآمده است.

آدرس: روستاي اسكي حصار، گزبه

تلفن: ۳۲۱۲۲۴۷(۰۲۶۲) فاكس: ۳۲۵۵۳۵۴(۰۲۶۲)

به غير از روزهاي دوشنبه، هر روز در ساعتهاي ۳۰/۱۲-۳۰/۸ و ۳۰/۱۷-۳۰/۱۳ باز مي‌باشد.

عمارت علي ساعتچي بيك- موزه قوم‌شناسي

 عمارت ايزميت در سال۱۷۷۴ در دامنه شيبدار كوه و مشرف به دريا بنا نهاده شده است. طرحش نقلي، داراي در كركره‌اي چوبي با پنجره‌هاي نرده‌اي با تزييناتي كه به وسيله قلم در بيرون و داخل ديوارها انجام شده يكي از بهترين نمونه‌هاي معماري سنگي (غيرنظامي) آن دوره است كه بازتابش تا به روزگار ما تابيده است. اين عمارت در سراشيبي مسجد آلاجا واقع در محله ايزميت ولي احمد در سه طبقه ساخته شده است. در اين عمارن موزه اي انواع اثرهاي قوم‌شناسي منطقه به نمايش گذاشته شده است. با بازگشايي عمارت در تاريخ ۲۹/۹/۱۹۸۷ كه براي خدمت به موزه اثرهاي قوم‌شناسي گشايش يافته، از گذشته تا به امروز يكي از غنايم فرهنگي است كه به نسلهاي باارزش آينده انتقال يافته است.

آدرس: ايزميت، محله ولي احمد

تلفن: ۳۲۱۲۲۷۴(۰۲۶۲) فاكس: ۳۲۵۵۳۵۴(۰۲۶۲)

به غير از روزهاي دوشنبه، هر روز در ساعتهاي ۳۰/۱۲-۳۰/۸ و ۳۰/۱۷-۳۰/۱۳ باز مي‌باشد.

 عثمان حمدي بيگ فرزند بزرگتر ابراهيم ادهم پاشاست. وي در زمينه علوم وسياست در كشورهاي غربي آموزش ديده بود.در سال۱۸۴۲ در استانبول متولد شد.تحصيلات دوران ابتدايي را در يكي از دبستانهاي بشيكتاش گذراند و بعد از آن در سال ۱۸۵۶ در مدرسه علوم دادگستري مشغول به تحصيل شد. در كنار اين تحصيلات با فعاليت نزد يكي از نقاشان مشهور عصر‏، تبديل به نقاش ماهري شد. وي در سال ۱۸۶۹ پس از بازگشت به كشورش به مديريت امور خارجه بغداد منصوب شد. درسال ۱۸۷۱ بعد از بازگشت به استانبول به سمت معاونت پروتكل هاي قصرمنصوب گرديد. عثمان حمدي كه در بخشهاي مهم دولتي مشغول به فعاليت شده بود، در تاريخ ۱۱/۹/۱۸۸۱ به سمت مديركلي موزه امپراتوري (موزه همايون) منصوب شد.

با انتصاب وي به اين سمت،‌ دوره جديدي از زندگي وي در كنار موفقيت در امور موزه داري آغاز شد. در سال۱۸۸۳ مدرسه هنرهاي زيبا را تاسيس كرد و خود نيز سمت مديريت آنرا بر عهده گرفت. در سال ۱۸۸۴ اساسنامه اي با عنوان حفاظت از موزه و آثار تاريخي و ممنوعيت خروج آثار باستاني صادر كرد. در زمان عثمان حمدي بيگ در كوه نمرود معبد لاگينا و سايدا عمليات حفاري انجام گرفت. عثمان حمدي بيگ پس از به دست آوردن آثار باستاني در ساپدا كه يكي از آنها در دنياي باستانشناسي بي نظير بود، همچنين يافت سنگ قبر مربوط به اسكند لهودي بر آن شد تا اولين بناي موزه ترك راتاسيس كند. با انجام مراسم كلنگ زني موزه باستانشناسي استانبول در سال ۱۸۸۱ اين موزه در سال ۱۸۹۱ افتتاح شد. عثمان حمدي بيگ كه در كنار موزه داري به نقاشي نيز روي آورد آثار وي در زمينه نقاشي بيانگر موفقيت هنر نقاشي تركان بود. آثار نقاشي وي در بيشتر موزه هاي محلي و خارجي به نمايش درآمده است. عثمان حمدي بيگ در تاريخ ۲۴/۲/۱۹۱۰ در خانه ساحلي خود در استانبول چشم از دنيا بست.