مکانهای دیدنی در ترکیه، موزه چانكري

هسته اوليه اين موزه توسط شكرو دؤلن رئيس نهضت سوادآموزي و بازرسان اداره آموزش ملي با جمع آوري ۱۱۶ قطعه اثر تاريخي تشكيل شد.

به منظور حفاظت و نمايش اين آثار لازم بود كه موزه اي بر پا شود. در نتيجه تلاشهاي مسئولين و مردم منطقه سرانجام در سال ۱۹۷۲ توسط قوم شناسي و موزه شناسي چانكري شروع به كار كرد . اين موزه تا سال ۱۹۷۶ در همين مكان داير بود، اما بناي نهضت سوادآموزي تخريب شد و به جاي آن پروژه ساخت مركز فرهنگي صدمين سال شروع شد از تاريخ به بعد آثار اين موزه در يكي از كلاسهاي دبيرستان چانكري نگهداري مي شود و فعاليت هاي دفترداري موزه در همين مكان انجام مي شد تا اينكه ساختمان مركز فرهنگي صدمين سال به بهره برداري رسيد و آثار موجود به طبقه دوم آن منتقل شد و از سال ۱۹۸۱ براي بازديد عموم باز شد.

 آثار و ردپاي تمدن هاي موجود در آناتولي را مي توان در اين سرزمين مشاهده كرد، در اين موزه انواع آثار مربوط به دوره هاي تاريخي نئوليتيك، كالكو ليتيك، اوايل عصر مفرغ، هيت هيت، فريگ، هلنيستيك، روم، بيزانس، سلجوقيان و دوره عثمانيها موجود مي باشد. اثرهاي قوم شناسي و باستان شناسي در سالن نمايش موزه در كنار هم به نمايش درآمده اند. در بخش باستان شناسي آثار متعلق به دوره هاي اوايل عصر مفرغ، هيت هيت، هلنيستيك، روم و بيزانس قرار دارد كه از جمله آنها مي توان به ظروف سفالي، جامه ها، مهره ها، ابزارهاي برنزي و اشياهاي زينتي و بطرهاي اشك چشم و عطريات، ابزارهاي پزشكي، قسمتهايي متعلق به دستگاه چهره ، قنديل ها، سوزن ها ، نگين هاي انگشتري و قسمتهاي متعلق به مجسمه ها اشاره كرد. در بخش قوم شناسي سلاحهاي اشياهاي زينتي و وسايل مورد استفاده روزمره متعلق به سرزمين چانكري به نمايش درآمده است. در غرب اين سالن يك ارابه گاوكش به جاي مانده از جنگ كورتولوش در خطوط جنگي آنكارا، چانكري، كاستامونو و اينه بولو كه در انتقال مهمات مورد استفاده قرار ميگرفته به نمايش درآمده است. آثار شيشه اي مربوط به دوره هاي هلنيستيگ، روم و بيزانس در اين موزه وجود دارد. در پياده روي بيرون بنا مجسمه هاي شير سنگ قبرها، سنگ هاي فيل ، قطعه هاي معماري، كتيبه ها و خمره هاي آذوقه به نمايش درآمده است.

 آدرس : مركز فرهنگي صدمين سال

تلفن: ۲۱۳۰۲۰۴(۰۳۷۶) فاكس : ۲۱۲۲۵۶۲(۰۳۷۶)

اين موزه تمام ايام هفته به غير از روزهاي يكشنبه از ساعت ۹ صبح الي ۵ بعد از ظهر باز مي باشد.