مکانهای دیدنی در ترکیه، موزه چوروم

 اين منطقه هزاران سال است كه در تداوم آئين و مكتب هنر و فرهنگ محلي نقش بسزايي را ايفا كرده است كشور تركيه كه از ديرباز

به عنوان پل فرهنگي غرب و شرق بوده و مهد تمدن هاي متعددي بوده است و چنين منطقه ای را در بالين خود پرورش داده است. اين منطقه كه قبل و بعد از تاريخ همواره صحنه زندگي فرهنگ هاي مختلفي بوده سرزمين وسيعي را از شمال آناتولي مركزي و بخش داخلي منطقه اورتا كارادنيز (درياي سياه) شامل مي شود. فعاليت هاي موزه اگراين ايالت در سال ۱۹۳۷ ابتدا با جمع آوري آثار تاريخي و كارهاي حفاري شروع شد. فرمان تاريخي آتاتورك در سال ۱۹۳۵ مبني بر حفاري تپه باستاني آلاجا هؤيؤك باعث شد كه توجه به اثرهاي تاريخي اين منطقه افزايش يابد. موزه هاي چوروم در سه بخش موزه هاي محلي (۲ موزه محلي) و خرابه هاي تاريخي وابسته به مركز فعاليت مي كند. بعد از كشف آثار تاريخي در تپه باستاني آلاجا هيرك ، موزه اي با همين نام در سال ۱۹۴۰ در منطقه شروع به فعاليت نمود و همزمان برپايي اين موزه ، دو موزه محلي و اولين موزه مكان حفاري تشكيل شد. به دنبال اين در سال ۱۹۶۸ موزه بوغازكوي در هاتوشاش پايتخت هيت هيت ها مورد بهره برداري قرار گرفت.

موزه چوروم اين موزه در مركز ايالت در كنار آرامگاه شهيدان در سال ۱۹۶۸ به بهره برداري رسيد. در اين موزه چهار سالن ويژه نمايش، انبار آثار تاريخي و عكاسخانه وجود دارد هسته اوليه موزه چوروم را آثار متعلق به آلاجاهؤيؤگ، بوغازكوي، اورتاكوي، اسكي ياپار بازارلي، قوش ساري، و تپه باستاني عليشيرهؤيوك اثرهاي خريده شده تشكيل مي دهد در راهرو و سالن اول : انواع سكه هاي سراميك ها ، ظروف عطريات و بطريهاي اشك چشم فيقورها و مجسمه ها، ظروف نذر، قال ها، اشياهاي زينتي و سرستون ها ولحدهاي متعلق به دوره هاي هلنيستيك، روم، بيزانس به نمايش درآمده است. در سالن دوم : كوزه هاي منقاري شكل متعلق به دوره هاي هيت هيت و فريگ ، ظروف حمام ، گلدان ها جاميوه اي ها، ريتون ها، قالب، قال ها، مهرها و قسمتهاي مربوط به دستگاه چهره متعلق به دوره هيت هيت، لوح هاي سفالي رنگين و برجسته ديواري و ظروف رنگي متعلق به دوره فريگ به نمايش گذاشته شده است. در راهروي سالن هم، انواع آثار سراميكي، بت ها، تبرهاي دستي سنگي و برنزي و پيكان نيزه ها و ظروف علي شار به نمايش گذاشته شده است . در سالن شماره ۳ و ۴ ، انواع گليم ها، قالي ها، لباس هاي زنانه و زيورآلات محلي چوروم و اسلحه ها، اثرهاي فلزي و چوبي، كتاب هاي دست خط ديني متعلق به دوره هاي عثمانيان و سلجوقيان به نمايش درآمده است. در حياط موزه يك شيرآب نقش گاو نر متعلق به دوره هيت هيت ، انواع مجسمه ها ، سنگ قبرها، سنگ هاي فيل متعلق به دوره هاي بيزانس و روم باستان و كتابها و سنگ قبرهاي مربوط به دوره عثمانيها و سلجوقيان در معرض تماشا گذاشته شده است.

آدرس : محله گلابي بيگ ـ كوچه موزه ـ پلاك ۱

تلفن: ۲۱۳۱۵۶۸(۰۳۶۴) فاكس : ۲۲۴۳۰۲۵(۰۳۶۴)

 موزه آلاجاهؤيوك اين موزه وابسته به موزه چو روم بوده و در ۴۵ كيلومتري چوروم در روستاي آلاجاهؤيرك شهرستان آلاجا قرار گرفته است. اولين موزه محلي در سال ۱۹۴۰ در آلاجاهؤيوك افتتاح شد و در سال ۱۹۸۲ به بناي جديدش منتقل شد. در طبقه بالاي اين موزه در طبقه سالن هاي رمزي اوغوز آرك و حامد زبيركوشاي قرار دارد. در اين سالن ها كه به نام هاي رئيس های گروه حفاري مزين گشته است اثرهاي كشف شده از آلاجاهؤيوك و بازارلي نگهداري مي شود در سالن ورودي، ابزارهاي ساده حفاري، سراميكي هاي دست ساز متعلق به دوره كالكوليتيك و تصويرهاي قبرهاي ۱۳ پادشاه و انواع سفالي هاي متعلق به عصر مفرغ به نمايش درآمده است. در سالن شماره ۲ ، انواع كوزه هاي سفالي منقاري شكل ، بشقاب ها، خمره ها، منقل ها، ظروف قمقمه اي شكل در درون ويترين هاي ديوارهاي و سوزنهاي بزنزي، اشياهاي زينتي استخواني ، قالب ها، فيقورهاي حيوانات، دو لوح مزين با خط ميخي متعلق به دوره هاي هيت هيت و اوايل عصر مفرع در داخل ويترين هاي وسط سالن به نمايش گذاشته شده است. همچنين در اين سالن ، لوح هاي ديواري برجسته از جنس سفال ، ظروف رنگي و ريتون هاي شبيه كپك متعلق به دوره فريگ در ويترين مجزايي در معرض تماشا قرار داده شده است.

آدرس : شهرستان آلاجا، روستاي آلاجا هؤيؤك

تلفن: ۲۲۴۳۰۲۵(۰۳۶۴)

اين موزه تمام ايام هفته به غير از روزهاي يكشنبه صبحها از ساعت ۸ الي ۱۲ و بعداز ظهرها از ساعت ۵/۱ تا ۵ باز مي باشد.

 موزه بوغاز كوي اين موزه نيز وابسته به موزه چوروم بوده و در فاصله ۸۲ كيلومتري جنوب غربي شهر چوروم در مركز شهرستان قرار دارد. در اين موزه كه در سال ۱۹۶۶ به بهره برداري رسيده انواع اثرهاي كشف شده از حفاريهاي بوغازكوي و همچنين ديگر اثرهاي آورده شده از موزه ديگر نگهداري مي شود. در اين موزه انواع اثرهاي تاريخي متعلق به دوره هاي تاريخي كالكوليتيك ، عصر مفرع، هيت هيت، فريگ، روم باستان و بيزانس ها به نمايش درآورده است شايان ذكر است كه اغلب اثرهاي موجود در اين موزه متعلق به دوره هيت هيت ها مي باشد. در راهروي ورودي موزه يك تابلوي تاريخي و نقشه جاهاي تاريخي هاتوشاش قرار گرفته است. همچنين در اين قسمت مجسمه خداوند مولاژ، نقش برجسته توت هالياي چهارم پادشاه هيت هيت و در مقابل آن هم يك لوح سنگي منقش با خط تصويري به نمايش گذاشته شده است. در سالن اول بعد از راهروي ورودي، انواع اثرهاي بزرگ بعد از اين سالن مجسمه برجسته الهه ايشتار كه از يازلي كايا آورده شده به نمايش درآمده است.

در سالن دوم ، كوزه هاي بزرگ منقاري شكل و مجسمه های کوچک متعلق به دوره های هیت هیت و عصرکلونی تجارت آسور چيده شده اند. در داخل ويترين هاي بغل اين ويترين ها، انواع اثرهاي سنگي و سفالي متعلق به دوره هاي امپراطوري و هيت هيت ها، ظروف سراميكي و فيبولاهاي متعلق به دوره فريگ، اثرهاي بيزانس ها به نمايش گذاشته شده است. همچنين در ويترين هاي وسط موزه، لوح هاي نوشته شده با خط ميخي، انواع مهرها، تبرها و سوزن هاي برنزي، ابزارآلات سنگ بري قالب ها و مجسمه الهه در حال رقص از جنس عاج فيل ، گروه الهه هاي سه گانه، گردنبندها و آثارهاي سراميكي برجسته متعلق به دوره هيت هيت به نمايش درآمده است در فاصله بين ويترين ها هم كوزه ها بزرگ و اردوستات ها جا گرفته اند.

آدرس : بوغاز قلعه

تلفن: ۲۱۳۱۵۶۸(۰۳۶۴) فاكس : ۲۲۴۳۰۲۵(۰۳۶۴)

اين موزه تمام ايام هفته به غير از روزهاي يكشنبه صبحها از ساعت ۸ الي ۱۲ و بعداز ظهرها از ساعت ۵/۱ تا ۵ باز مي باشد