نحوه خرید خودرو سواری در ترکیه

خرید ماشین (خودرو سواری شخصی) برای ایرانیان در ترکیه 

خرید ماشین:

صفر کیلومتر از کمپانی

دست دوم از شخص یا بنگاه ماشین

 

روش خرید از کمپانی که به ساده ترین شکل ممکن است یعنی با مراجعه به کمپانی انتخاب مدل مد نظر مراحل خرید و تحویل توسط کمپانی انجام خواهد شد و ماشین پلاک شده تحویل شما می شود، مگر در موارد نادر که برگه ای جهت تحویل پلاک به شما میدن و شما به مرکز چاپ پلاک رفته و میگیرید.

 

خرید ماشین دست دوم: شما در وحله اول باید ببینید از چه برندی و کدوم مدل رو برای خرید انتخاب میکنید. ماشینهای ترکیه بنزینی و دیزلی هستند که در ترکیه دیزل با همان مازوت به چند علت بیشتر مورد پسند هست:

یکی مصرف سوخت کمتر

قیمت سوخت کمتر حدود ۱ لیر (بنزین ۵.۸۵ لیر مازوت ۴.۹۰ لیر).

افت قیمت سالانه کمتر ماشین

خوب شما فرض کنید از برند رنو مدل آیکن رو انتخاب کردید حالا یا از طریق سایت sahibinden  قسمت خرید و فروش وسایل نقلیه دقیقا مثل سایت دیوار ایران اشخاصی که قصد فروش دارند رو پیدا میکنید و قرار بازدید و معامله میزارید و یا با مراجعه به نمایشگاه ماشین که عموما در یک محل جمع هستند ماشین رو پیدا میکنید. مثلا در استانبول اروپایی جنب بازار torium mall و یا در باشاک شهیر ۲۰۰ فروش خودرو در مغازه کنار هم قرار دارد.

بعد از دیدن ظاهری و توافق قیمت خرید ماشین و گرفتن مشخصات با بنگاه شرط کنید که مثلا اگر میگه (۲ پارچه بویا ) یعنی ۲ جا رنگ و یا (۱ پارچه دیشتیر ) ۱ قطعه تعویض شده و فنی ۱۰۰ % سالم هست. حالا میرید کارشناسی ۱۵۰ لیر میدید رنگ و ۰ تا ۱۰۰ فنی ماشین چک میشه و برگ کارشناسی میده. اگر با حرف بنگاه یکی بود هزینه به عهده شما و در غیر اینصورت به عهده بنگاه هست البته همه موارد را بایستی از قبل شرط کنید. اینجوری خیالتون ۱۰۰% راحت خواهد بود.

حالا باید برید noter و ماشین رو به نام بزنید. که اصولا خود نوتر یک مترجم فارسی زبان صدا خواهد داشت که مطمئن شود شما مشکلی ندارید و درست خرید میکنید. هزینه نوتر و ترجمه پاس و مترجم حدودا ۲۵۰ لیر هست. ضمنا در زمان خرید ماشین کلیه هزینه های قبلی به عهده فروشنده هست یعنی مالیات و جریمه و …

سند ماشین به نام با برگ اجازه نامه ماشین (کارت ماشین) دارید که ۱ ماه وقت دارید پلاک به نام خودتون بگیرید. توجه کنید که پاسپورت و  کد ورگی (مالیاتی) که آدرس داخلش ثبت شده باشه در تمام مراحل لازمه. بعد از ثبت نوتر باید بیمه بگیرید اصطلاحا سیگورتا sigorta که حدودا ۱۰۰۰ لیر میشود.

حالا با مراجعه به اداره پلیس مرکزی نزدیک به خودتون میتونید درخواست پلاک کنید. که قبلش از طریق سایت راندو باید بگیرید و یا از مغازه های همون اطراف  پلیس براتون میگیرن ۱۰ لیر و پوشه و مدارک ۳۵ لیر باید بخرید. در برگ راندوو مشخص شده فلان روز میرید پلیس مدارک و پلاک ماشین رو تحویل میدید یک برگه پلاک، کارت ماشین و ثبت پلاک پلیس به شما میدن. از همونجا یه آدرس مغازه چاپ پلاک میدن و با پرداخت هزینه ۳۲ لیر پلاک رو ۱ ساعت بعد تحویلتون میگیرید. پلاک تحویلی Ma تا Mz هست که مشخصه خارجی های مستقر در ترکیه هستند.

مجله مرمر MarmarMagazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

چگونه در ترکیه ماشین بخریم

خرید ماشین (خودرو سواری شخصی) برای ایرانیان در ترکیه 

قیمت سوخت در ترکیه