نحوه ی دریافت اقامت های مختلف در ترکیه

نحوه ی دریافت انواع اقامت (توریستی,کاری,سرمایه گذاری,خرید ملک و …) در ترکیه

تابعیت چیست؟ اقامت چیست؟

تابعیت و اخذ تابعیت اصولا رابطه سیاسی و معنوی است که شخص را به دولت معینی مربوط می سازد. تابعیت از طریق تولد جزء اصلی ترین انواع تابعیت محسوب می شود. این تابعیت ، تابعیتی است که با تولد شخص شروع شده و در طول زندگی ادامه می یابد و از دو روش خاک یا خون حاصل می شود . معمولا این تابعیت غیرارادی وتحمیلی است. به این مفهوم که چنان چه برای مثال شخصی در ایران متولد شود بر اساس مفاد قانون ایران , خواه نا خواه ایرانی محسوب می شود. البته به شرط اینکه شروط دیگری نظیر پدر ایرانی هم لحاظ شده باشد. بنابراین کسی که دارای تابعیت ایرانی از طریق تولد شد , نمی تواند تابعیت را انتخاب کند بلکه تابعیت بر او تحمیل می شود. ترک این نوع تابعیت نیز مستلزم رعایت شرایط حقوقی خاص می باشد. برای مثال: ماده ۹۸۸ قانون مدنی ایران مقرر نموده اتباع ایرانی نمی توانند ترک تابعیت کنند مگر با رعایت چهار شرط مذکور در ماده فوق.

اخذ تابعیت در ترکیه ازطریق تولد از طریق خون بوده مگر که تصویب قوانین جدید این وضع را تغییردهد. دربسیاری ازکشورها تولد در آن کشور عامل اصلی اخذ تابعیت نیست ولیکن ازموارد تاثیرگذار محسوب می شود. در کشورهایی که تابعیت آنها از طریق خون می باشد تولد عامل اخذ اقامت نمی باشد.

هر ایرانی با پاسپورت معتبر حق حضور ۳ ماه از هر ۶ ماه را بدون اخذ اقامت در ترکیه را دارد.

طبق قوانین جدید وزارت کشور ( امور داخله) جمهوری ترکیه اتباع خارجی میتوانند متقاضی اخذ کارت یکساله شوند. این بدان معنی است که اتباع افغانی از هنگام ورود به ترکیه خواهند توانست حدود۸-۹ ماه به صورت مستمر در ترکیه اقامت نمایند.

 

اخذ انواع اقامت و شرایط آن در ترکیه

اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه :

در حال حاضر مطمئن ترین روش برای اخذ اقامت در ترکیه , خرید ملک میباشد که با توجه به ملک خریداری شده توسط سرپرست خانواده ما بقی اعضای خانواده هم میتوانند برای اخذ اقامت اقدام نمایند. که این نوع اقامت پس از ۶ سال در صورت عدم تخلف و خروج کمتر از ۱۸۰ روز در مدت ۶ سال از خاک ترکیه میتواند تبدیل به اقامت دائم شود . (ملک باید دارای سند ملکی معتبر و ۶ دانگ باشد و اقساطی و بدهی نداشته باشد.)

 

اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه :

ابتدا در این پروسه یک شرکت به نام شما به عنوان مالک و سهامدار ثبت می شود.این پروسه توسط وکیل با تجربه در خارج از کشور انجام می شود.در این فرآیند لازم است آدرس واقعی سکونت و شرکت تهیه شود و همچنین افتتاح حساب بانکی و سرمایه گذاری شما انجام شود. اساسا فرآیند مهاجرت و اخذ اقامت امری بسیار حساس و پیچیده و دارای زوایای پنهان بسیاری است که بایستی دقت کافی نمود.

با ثبت شرکت در ترکیه و فعال نشان دادن شرکت در ۵ سال در کنار استخدام کادر ترک در آن و واریز بیمه و مالیات آن می توانید شهروندی و در نهایت پس از ۸ سال اقامت دائم کشور ترکیه را اخذ نمایید.در نظر داشته باشید فعال بودن شرکت در مدت ۵ سال برای تمدید اقامت کاری و اخذ شهروندی الزامی می باشد.اخیرا دولت ترکیه سعی در جذب سرمایه با ارائه امتیازات به سرمایه گذار دارد از جمله ارائه تورکواز کارت یا همان گرین کارت ترکیه ۵ ساله به سرمایه گذار و خانواده ایشان می باشد.

در سالهای مختلف بسته به شرایط مأمورین اداره مهاجرت کشور ترکیه تصمیمات متفاوتی در مورد متقاضیان از طریق سرمایه گذاری اخذ نموده اند.

 

اقامت کاری از طریق استخدام رسمی و پرداخت بیمه توسط کارفرما :

در صورتیکه شما ۵ سال بطور مداوم بطور رسمی در ترکیه مشغول به کار باشید پس از ۵ سال اقامت کاری شما به اقامت دائم تبدیل خواهد شد.

 

اقامت از طریق ازدواج در ترکیه :

زمانیکه شما با یک شهروند ترکیه ازدواج می کنید می توانید پس از گذراندن ۳ سال از ۵ سال درخواست اقامت دائم نمایید.

در صورتیکه از طریق ازدواج با فردی که دارای پاسپورت و ملیت ترکیه است برای اقامت اقدام می کنید چند نکته باید رعایت گردد:

۱٫ ازدواج صوری نباشد حتی المقدور مدارکی جهت اثبات صوری نبودن ازدواج بایستی ارائه گردد

۲٫فردی که با آن ازدواج می کنید پناهنده ترکیه نباشد.

۳٫ممکن است پروسه کسب اقامت ترکیه از طریق ازدواج ( ویزای پیوستن به همسر ) حدود ۳ تا ۵ سال زمان ببرد و در این طول این مدت، پلیس ترکیه تحقیقاتی را جهت اطمینان از صوری نبودن ازدواج انجام خواهد داد.

۴٫اگر شخص مورد نظر متقاضی برای ازدواج در کشور ترکیه ، یک دختر شهروند ترک باشد و ازدواج قبلی هم داشته باشد ، بایستی از زمان طلاق وی ۳۰۰ روز سپری شده باشد تا امکان ازدواج مجدد برای او فراهم باشد.

۵٫دختران و پسران در کشور ترکیه باید سن ۱۸ سال را به اتمام رسانده باشند تا اجازه داشته باشند بدون رضایت پدر و مادر ازدواج کنند. در موارد استثنا که از طرف دادگاه اجازه ازدواج زیر ۱۸ سال داده شود ارائه نامه رضایت والدین و یاشخصی که حزانت را عهده دار است اجباری میباشد.

۶٫بستگان نزدیک نمیتوانند با هم ازدواج کنند.

مدارک لازم برای هر کدام از زوجین :

۱-پاسپورت
۲- ۴تا ۶ قطعه عکس
۳- گواهی تولد (درمورد کسانی که تابعیت ایرانی دارندشناسنامه به عنوان گواهی تولد کافی است).
۴- گواهی مبنی بر مجرد بودن (برگه مبنی بر مجرد بودن شخص که از کنسولگری کشور خود شخص قابل دریافت است. و این گواهی نشان دهنده این موضوع است که صاحب شناسنامه قبلا ازدواج نداشته و یا ازدواج واقع شده منجر به جدایی بر اثر طلاق، فسخ نکاح، یا انقضاء مدت ازدواج به دلیل فوت همسر شده باشد. در ضمن تنها صاحب شناسنامه میتواند درخواست کننده گواهی تجرد باشد.)
هرچهار مدرک به انضمام ترجمه ترکی آنها برای هر دو نفر (طرفین ازدواج) لازم است.

۵- زوجهای خارجی باید نامه محل اقامت خو د را با ذکر تاریخ ورود و خروج ارائه دهند.

۶-گواهی سلامت

 

اقامت دانشجویی در ترکیه :

برای گرفتن این نوع اقامت اخذ پذیرش دانشجویی از یکی از دانشگاههای ترکیه و ارائه مدارک مورد درخواست دانشگاه از قبیل GRE ,TOMER, ALES, TOEFL, IELTS که در هر دانشگاه متفاوت می باشد، الزامی می باشد . پس از اخذ پذیرش از دانشگاه ترکیه، اداره امنیت به شما اقامت دانشجوئی ترکیه با اعتبار یکساله میدهد که تا زمان اتمام تحصیل قابل تمدید می باشد.

 

نحوه ی دریافت اقامت توریستی ترکیه :

با این نوع اقامت شما میتونین یک سال یا دو سال در ترکیه اقامت داشته باشید. با اقامت توریستی ترکیه شما اجازه کار ندارید و شما از خدمات درمانی بهره مند میشوید میتوانید حساب بانکی داشته باشید میتوانید به تعداد نامحدود به کشور ورود خروج کنید بعد از ۵ تا ۶ سال تمدید بدون وقفه به شما پاسپورت ترکیه داده میشود.

برای اخذ این نوع اقامت با مجله مرمر همراه شوید که مرحله به مرحله شما را راهنمایی کند که باید چه کارهایی انجام دهید و از کجا شروع کنید.

 

۱٫ ورود قانونی به خاک ترکیه و گرفتن وقت راندوو

شما باید به صورت قانونی از یکی از مرزهای ترکیه وارد خاک این کشور شده باشید , فرقی ندارد کدوم مرز یا شهر ولی شهری که میخواهید اقامت بگیرید حائز اهمیت است زیرا باید در آنجا خانه تهیه (اجاره یا خرید) کنید و همچنین باید برای گرفتن وقت راندوو (وقت مصاحبه با افسر مهاجرت) در اداره ی Göç İdaresi گوچ اداره سی (اداره ی مهاجرت ترکیه) همون شهری که قصد اقامت دارید را انتخاب کنید.

برای گرفتن Randevu راندوو (وقت مصاحبه) ابتدا به این سایت مراجعه کنید و بنا به درخواست خودتون انتخاب کنید چه نوع اقامتی و به چه مدتی میخواهید.

داخل فرم راندوو فیلد ها را با دقت پر کنید که شامل آدرس , شماره بیمه و مشخصات فردی می باشد. و در آخر به شما یک فرم برای دانلود میدهد که روز و زمان مصاحبه و مشخصاتتون داخلش هست.

راندوو معمولا بین ۲ هفته تا ۲ ماه داده میشود بستگی به شلوغی اداره مهاجرت آن شهر دارد.

 

۲٫ اجاره یا خرید خانه و نوتر در ترکیه

برای گرفتن این نوع از اقامت شما باید یک خانه در اختیار داشته باشید یعنی یک خونه باید اجاره کنین یا بخرید (فرقی ندارد) سپس باید قولنامه ای که برای خانه گرفتید رو به اصطلاح نوتری و یا همون محضری کنید. داخل گوگل میتوانید سرچ کنین نزدیک ترین nuter (محضر) به محل سکونت شما کجاست. هزینه ی این کار بین ۱۲۰ تا ۳۵۰ لیر هست بستگی به نوع گواهی شما باید پاسپورتتون هم ترجمش رو همراهتون داشته باشین البته الذامی بر این مورد نیست فقط بعضی مواقع افسر مصاحبه ی شما از شما ترجه ی پاسپورت هم میخواهد که بهتره داخل همان نوتر بدین برای ترجمه که هزینه ی زیادی هم نداره بین ۲۰ تا ۴۰ لیر هست.در صورتی که خانه خریداری کردید فقط سند خانه یا تاپو (سند ملک) نیاز است.

 

۳٫بیمه و تاثیر آن در اقامت ترکیه

این بخش واقغا اگه میخواهید برای مدتی در ترکیه زندگی کنید را جدی بگیرید چون هزینه های درمانی بسیار زیاد هست و در صورتی که بیمه شما از نوع خوبی باشد هزینه های شما در این زمینه رایگان و یا بسیار کم میباشد. برای گرفتن بیمه ترکیه به پاسپورت شماره تلفن و آدرس نیاز دارید. هزینه بیمه بستگی به سن شما و نوع خدمات بیمه از ۲۰۰ لیر تا ۲۰۰۰ لیر متفاوت هست.

 

۴٫حساب بانکی در ترکیه

شما به هر حال نیاز دارید یک حساب در ترکیه داشته باشین گاهی برای تمدید اقامت یا حتی همان اقامت اول افسر از شما میخواهد که ۳ هزار دلار پول در حساب خود بریزید.

برای باز کردن حساب در ترکیه بعضی بانک ها مثل زراعت بانک برای شما بدون کملیک حساب باز میکنن فقط قبلش باید به اداره ورگی دایرسی Vergi Dairesi (اداره ی مالیات) مراجعه و درخواست شماره ی مالیاتی vergi numarası کنید که در زمان ده دقیقه انجام میشود و هزینه ای برای متقاضی ندارد. مدارک مورد نیاز آدرس خانه و یک فتوکپی از پاسپورت است و بعد از اینکه شماره ملیاتی رو گرفتید بعد ۲۴ ساعت در سیستم ثبت می شود و میتوانید جهت باز کردن حساب به بانک مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن اقامت توریستی ترکیه:

دو قظعه عکس لازم است

بعضی مواقع مامور از شما درخواست میکنه که فیش آب , برق یا گاز رو ببرین که باید قبلش به این ادارات مراجعه کنین و  کنتور را به نام خودتون کنید.

در صورتی که ازدواج کردین گواهی ازدواج شما و یا بچه های شما به زبان ترکی حتما نیاز هست.

نکته: سعی نکنید با این اقامت کار کنید.

بعد از تکمیل مدارک در روز مصاحبه با همه مدارکتون حاضر شوید و به افسر مهاجرت خود بدهید معمولا کملیک کارت شما که همان کارت قرمز رنگ اقامت ترکیه میباشد بعد از ۱۴ روز به دست شما میرسد با پست و یا میتوانید از ptt که همان اداره ی پست است بعد از ۱۴ روز با داشتن پاسپورت خود اقدام کنید و دریافت کنید.

 

جهت سهولت در پر کردن فرم راندوو (وقت مصاحبه) مجله مرمر فیلم آموزشی تهیه کرده است که به صورت مرحله به مرحله شما را در این امر یاری دهد.

 

[jwplayer 0y5STP25]

آموزش مرحله به مرحله پر کردن فرم وقت مصاحبه (راندوو) با مجله مرمر

 

مجله مرمرMarmar magazine برترین مرجع اطلاع رسانی و گردشگری فارسی زبان در کشور ترکیه.

فیسبوک مجله مرمر

پیج مجله مرمر

اینستاگرام مجله مرمر