نمایشگاه هنرهای سنتی زنان ایرانی در ترکیه

نمایشگاه آثار سنتی زنان هنرمند ایرانی ۱۲ اکتبر مقارن با ۲۰ مهر ماه

در موزه بنیاد (تورواک تورکر اینان اوعلو Türvak Türker Inanoğlu) واقع در خیابان استقلال Istiklal منطقه بئی‌اوعلو Beyoğlu استانبول طی مراسمی با حضور مقامات شهری و اساتید دانشگاه ترکیه آغاز شد.

در این نمایشگاه ۱۴۰ اثر شامل: پرتره مولانا، پادشاهان عثمانی، صفوی، قاجار و تابلوهای تذهیب، خط و مینیاتور که توسط زنان گالری (میم-الف) به مدیریت دو هنرمند ایرانی به اسامی اعظم عیسی‌زاده و مریم خرمی تهیه شده در معرض دید علاقمندان قرار گرفت.

مورخ نامی و مشاور وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه طی سخنانی در این مراسم تصریح کرد: ترک‌ها رابطه عمیقی با ایرانی‌ها دارند. برخی واژگان اسلامی نیز از فارسی به ترکی سرایت کرده است. البته برخی کلمات ترکی مانند: اتاق، بشقاب و قاشق و واژگان نظامی در زبان فارسی نیز ریشه ترکی دارد.

شهردار منطقه بئی‌اوعلو درباره این نمایشگاه که با حمایت گروه شرکت‌های (ENG) راه‌اندازی شده است، اظهار داشت: تاثیر زبان فارسی در ادبیات ترکی بسیار مشهود است. بدون آشنایی با زبان فارسی نمی‌توانیم تاریخ خود را دقیق مطالعه کنیم. لذا وقتی که به این آثار نگاه می‌کنید، گویی خود را در آینه می‌بینید.

مدیر موزه تورواک Türvak نیز ضمن تمجید از آثار این نمایشگاه گفت: پانزدهمین نمایش آثار هنری در این موزه گشایش یافته است. همواره برای انتقال هنر و فرهنگ گذشتگان تلاش کرده و اقدامات خود را ادامه خواهیم داد. این نمایشگاه تا ۳۱ اکتبر ادامه خواهد داشت.

 

تاریخ برگزاری : ۲۰ مهر – ۱۰ آذر، ۱۲ – ۳۱ اکتبر   

تاریخ ترکی : ۳۱ – ۱۲ Ekim 

مکان برگزاری: 

Türvak Sinema- Tiyatro Müzesi

محل برگزاری: 

Yeniçarşı Caddesi No:24 Beyoğlu, İstanbul

 

مجله مرمر Marmar Magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی و گردشگری فارسی زبان در کشور ترکیه

موزه بنیاد,خیابان استقلال Istiklal

منطقه بئی‌اوعلو Beyoğlu

شهردار منطقه بئی‌اوعلو

نمایشگاه آثار سنتی زنان هنرمند ایرانی