نمایشگاه هوافضا در ترکیه

اولین نمایشگاه بزرگ هوافضای ترکیه با نام یوراسیا (Eurasia 2018) از چهارشنبه ۲۵ – ۲۹ آوریل مقارن با ۵ – ۹ اردیبهشت ماه

در جنوب غرب این کشور افتتاح می شود و جمهوری اسلامی ایران نیز در دو بخش (دولتی-دفاعی) و (خصوصی) دانش‌بنیان به عرضه دستاوردها و توانمدی‌های بومی خود می پردازد. Eurasia 2018 ( یوراسیا ۲۰۱۸ ) اولین نمایشگاه هوافضا و ایرشوی (Air Show) ملی ترکیه است که در محوطه‌ای به وسعت ۳۰۰ هزار متر مربع در جنوب غرب این کشور و در سومین فرودگاه پر تردد ترکیه برگزار می شود. کشور ترکیه حضور ۱۰۰ هزار نفر متخصص و ۲۰۰ هزار نفر بازدیدکننده عادی از این نمایشگاه را برنامه‌ریزی کرده‌اند.

علاوه بر جمهوری اسلامی ایران، ۶۰ کشور دیگر نیز در این نمایشگاه در قالب ارائه توانمندی‌ها و یا اعزام هیات‌های تخصصی حضور دارند.

در یوراسیا، ۲۰۱۸ Eurasia گروه‌های مختلف نمایش‌های پروازی از کشورهای مختلفی نظیر روسیه، امارات، فرانسه، آمریکا، انگلیس و همچنین خود کشور ترکیه در فضای ساحل مدیترانه به نمایش بپردازند. غرفه بخش دولتی کشورمان شامل سازمان صنایع هوایی، شرکت صنایع الکترونیک ایران (صاایران) و سازمان جغرافیایی می باشد که به مدیریت سازمان صنایع هوایی در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند.

رضا اصلانی نماینده Eurasia 2018 در تهران، در گفتگو با خبرنگار اظهار کرد : کشور ایران در این غرفه که در محیطی به مساحت ۱۰۸ متر مربع برپا می شود، برخی دستاوردهای جمهوری اسلامی در حوزه فناوری هوایی و فضایی که در داخل کشور رشد کرد و به بلوغ رسیده به معرض نمایش گذاشته می‌شود.

این برای اولین بار است که صنعت هوافضای کشور ایران هم در بخش دولتی و هم خصوصی – تجاری در چنین محیطی در کشور ترکیه آخرین دستاوردها، فناوری‌ها و سامانه‌های خود را جهت عرضه توانمندی‌های بومی و صلح ‌آمیز ایران به معرض نمایش می گذارد. علاوه بر غرفه سازمان صنایع هوایی که با شماره ۲۱۳ در این نمایشگاه دایر می شود، جمهوی اسلامی در بخش تجاری (دانش بنیان) نیز غرفه‌ای مجزا به مساحت ۵۴ متر مربع با شماره ۳۱۳ دارد.

در این بخش، شرکت‌های خصوصی (دانش‌بنیان) شامل ۵ شرکت ایرانی به محوریت اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران به عرضه محصولات و توانمندی‌های خود و تبادلات فناورانه با شرکت‌های خارجی خصوصاً ترک‌ها می پردازد. شرکت‌های حاضر در این غرفه، از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری حمایت می‌شوند.

فعالیت‌ها و دستاوردهای قابل عرضه در این بخش شامل : فعالیت‌ها در حوزه خدمات فرودگاهی، طراحی و ساخت نرم افزاهای صنعت هوانوردی، ریخته‌گری و ساخت قطعات مکانیکی پیچیده، ساخت انواع پمپ‌ها و مکانیسم‌های حرکتی و قطعات مکانیکی دقیق، صندلی و قطعات داخلی و پلیمری هواپیما و خدمات بازرگانی تخصصی هوایی می باشد.

هدف از حضور ایران در بخش دانش بنیان، (توسعه صادرات) در حوزه‌ فناوری‌ توسط شرکت های خصوصی و دانش‌بنیانی است که طی سال‌های گذشته توانسته‌اند نیازمندی‌های کشور را در بخش های‌ تک غیرنظامی تأمین کنند و اینک تصمیم گرفته‌اند نگاهی به بازارهای جهانی داشته و در عین‌حال با سنجش توان صادرات، به گسترش همکاری‌ها و تبادلات خود نیز شکل بدهند.

بنابر اعلام سایت رسمی نمایشگاه، ایرلاین (آتا) نیز به عنوان یکی از شرکت‌های هواپیمایی ایرانی با یک فروند هواپیما در باند استاتیک نمایشگاه حضور دارد.

جمهوری اسلامی ایران در کنار روسیه با ۹ شرکت، پس از کشور میزبان (ترکیه) پررنگ ترین حضور را در Eurasia 2018 دارد، حضوری که به اعتقاد کارشناسان می‌تواند به افزایش ارتباطات بین‌المللی در صنعت هوایی ایران با کشورهای اروپایی و آسیایی خصوصاً ترکیه منجر شود.

مجله مرمر، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

نمایشگاه بزرگ هوافضای ترکیه یوراسیا (Eurasia 2018)

نمایشگاه هوافضا و ایرشوی (Air Show)

نمایشگاه ایرلاین (آتا)

صنایع هوایی و فضایی ایران