نکات مهم و ضروری برای ثبت نام در بورسیه تحصیلی ترکیه (لیسانس)

پروسه ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه برای مقطع لیسانس

مهمترین موضوعات و مسائلی که برای ثبت نام باید در نظر گرفت را برای شما به صورت مختصر توضیح دهیم.

اولین و مهمترین نکته ای که در این بورسیه باید در نظر گرفته٬ شرائط سنی برای ثبت نام میباشد. علاقه مندان ثبت نام برای مقطع لیسانس در بورسیه تحصیلی رایگان ترکیه ٬ باید حداکثر ۲۱ سال سن داشته باشند٬ یعنی بر اساس تاریخ میلادی٬ تاریخ تولد آنها باید بعد از ۰۱٫۰۱٫۱۹۹۶ باشد.  توجه داشته باشید که درصورت نداشتن شرط سنی به هیچ عنوان برای این بورسیه درخواست ندهید٬ چرا که در همان مرحله اول٬ از پروسه ارزیابی کنار گذاشته خواهید شد.

موضوع دوم٬ مدارک تحصیلی میباشد. علاقه مندان توجه داشته باشند که داشتن اخرین مدرک تحصیلی (پیش دانشگاه و یا سال ۱۲) بسیار مهم و ضروری است. در واقع شما باید ریز نمرات و همچنین مدرک دیپلم خود را در وبسایت اپلود کنید٬ لذا درصورت آماده نبودن آنها٬ با مشکل روبرو خواهید شد. البته اگر شما تا قبل از سپتامبر ۲۰۱۷ دوره مدرسه (لیسه) خود را به پایان میرسانید٬ میتوانید با گرفتن یک نامه از مدرسه تان٬‌این مشکل را حل کنید (ولی در صورت قبولی در بورسیه٬ برای ثبت نام باید اصل مدرک را داشته باشید). همچنین بهتر است که ریز نمرات و دیپلم (یا نامه ی مدرسه) به زبان انگلیسی و ترکی ترجمه شود.

موضوع سوم٬ معدل دوره پیش دانشگاهی (لیسه) شما میباشد. بر اساس قوانین این بورسیه ٬ حداقل معدل کل مورد نیاز ۱۵ از ۲۰ و یا ۷۵ از ۱۰۰ میباشد. البته در صورت پایینتر بودن معدل شما٬ امکان ثبت نام وجود دارد ولی شانس قبولی شما به شدت کاهش پیدا میکند.

موضوع چهارم پر کردن فرم درخواست بورسیه است. این فرم به صورت انلاین و از طریق وبسایت سازمان بورسیه ترکیه   Turkiyeburslari پر میشود و هیچ سایت و یا مرجع دیگری برای این بورسیه وجود نداشته و فقط از طریق وبسایت رسمی این بورسیه اقدام به پر کردن این فرم کنید. در زمان پر کردن فرم برای بورسیه٬ تمامی سوالاتی که از شما پرسیده میشود به صورت دقیق مطالعه کنید و با دقت زیاد اقدام به پرکردن آن کنید٬ چرا که هر گونه اشتباه در نوشتن اطلاعات شخصی و تحصیلی تان میتواند در روند ارزیابی مدارک شما تاثیر بسزایی داشته باشد. همچنین در نظر داشته باشید که باید تمامی مدارک تحصیلی و سایر مدارک به صورت پی دی اف و یا jpg  از قبل آماده و اسکن شده باشد٬ تا در جاهای مشخصی که در وبسایت وجود دارد اپلود شود. همچنین حجم هر فایل نباید از ۵ مگابایت mb  بیشتر باشد. برای راحت تر شدن اپلود فایلها٬ سعی کنید که هر مدرک را با نام خودش در کامپیوتر و یا لپتاپ خود ذخیره کنید.

موضوع پنجم ٬ اماده کردن توصیه نامه و یا referene letter  از طرف اساتید مدرسه تان میباشد. هدف اساسی توصیه نامه٬ معرفی شما توسط یک شخص اکادمیک و یا مورد اطمینان است که تعهد و استعداد شما را برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس و اخذ این بورسیه تضمین کند. شما میتوانید از طریق اینترنت٬ انواع مختلف توصیه نامه ها را پیدا کنید. در نظر داشته باشید که معرفی نامه باید توسط معلمین مدرسه و یا اشخاصی که دارای پست رسمی (و آشنا بودن با شما)  تهیه و امضاء شود.

در اخر نیز از شما تقاضا داریم که به هیچ عنوان گول افراد سودجو و فرصت طلب را نخورید و حتما خودتان مستقیم اقدام به ثبت نام در این بورسیه کنید. هیچ مرجع و یا شخصی نمیتواند قبولی شما را به صورت صد در صد تضمین کند و هر گاه شخصی این گونه موضوعی را با شما در میان گذاشت و تقاضای پول برای قبولی در این بورسیه را کرد٬ مطمئن باشید که کلاهبدار میباشد.

سایر موضوعات درباره نحوه ارزیابی و مراحل آن در مطالب قبلی به صورت کامل بیان شده است و میتوانید مطالعه کنید.

اطلاعات کامل درباره بورسیه تحصیلی ترکیه

 

مجله مرمر برترین مجله فارسی زبان در ترکیه

 

2 پاسخ
 1. nazaniin
  nazaniin گفته:

  سلام ببخشید من سال پیش دانشگاهی هستم.برای توصیه نامه از کی باید بگیرم میشه یکم توضیح بدید

  • مجله مرمر
   مجله مرمر گفته:

   توصیه نامه در واقع همان برگه معرفی است که معمولا از طرف یک شخص اکادمیک و یا کارمند رسمی ادارات معتبر برای شخص درخواست دهنده بورسیه نوشته میشود. در صورتیکه متقاضی کارمند اداره ای میباشد٬ باید از طرف یکی از کارمندان رده بالای آن اداره این معرفی نامه یا توصیه نامه نوشته شود و در صورت دانش آموز بودن (ویا تمام کردن مدرسه و شاغل نبودن) باید از طرف یکی از اساتید مدرسه ای که در آن درس میخوانده این نامه نوشته شده و امضاء‌گردد.

دیدگاه ها غیر فعال است.