پرکاربردترین زبان خارجی مورد استفاده در ترکیه

پرکاربردترین زبان خارجی مورد استفاده در ترکیه، زبان انگلیسی است که در مدارس دولتی

از سال چهارم (سن ده سالگی) به بعد تا آخر دوره دبیرستان تدریس میشود. البته، تعداد مضامینی که به زبان انگلیسی تدریس میشود در مدارس دولتی در مقایسه با خصوصی بسیار پایینتر است، چرا که بخش خصوصی از ابتدا و دوره کودکستان انگلیسی اموزش داده میشود و در برنامه کلاسی آنها دو تا سه برابر مدارس دولتی، درسهای انگلیسی دارند. همچنین بیشتر کارمندان بخش های آموزشی خصوصی، زبان اصلی انها انگلیسی است.

در سال ۲۰۱۱ وزارت آموزش و پرورش دولت ترکیه و به علت فشاری که از طرف نخست وزیر این کشور مبنی بر گسترش آموزش زبان انگلیسی در ترکیه وجود داشت، اعلام کرد که به منظور پیشرفت و گسترش زبان های خارجی ، در حدود ۴۰۰۰۰ کارمند خارجی را به عنوان اساتید زبان های خارجی، در مدارس دولتی استخدام می کنند.

همچنین به علت ضعفهای موجود در بخش دولتی، اکثر دانش آموزان ترجیح دادند تحصیلات عالی خود را به زبان انگلیسی ادامه دهند و دانشگاه هایی را انتخاب کردند که زبان تدریس آن انگلیسی است.

اکثریت مردم به این درک رسیده اند که دانستن زبان انگلیسی برای پیشرفت در زندگی مهم وضروری است. دانستن زبان انگلیسی باعث بالارفتن جایگاه اجتماعی یک فرد و همچنین افزایش فرصت شغلی برای او میشود و به همین علت تعداد زیادی از مراکز زبان انگلیسی در ترکیه وجود دارد.

در اینجا بعضی از مراکز باکیفیت زبان های انگلیسی در ترکیه را نام میبریم.

  • مرکز زبان آکسفورد Oxford House college Istanbul
  • مرکز زبان انگلیش تایمEnglish Time
  • مرکز زبان دانشگاه بوغازیچی Boğaziçi University Language Department
  • مرکز زبان تومر Tomer
  • انیستیتو زبان انگلیسی اینکور Inkur English Language Institute
  • مرکز زبان کنت انگلیش Kent English

در آخر باید بیان کنیم که تعداد بیشماری دانشجو و علاقه مند از دیگر کشورها در این مراکز در حال فراگیری زبان انگلیسی و سایر زبانها هستند.

مجله مرمر٬ برترین مجله فارسی زبان در ترکیه