کریسمس، تولد حضرت عیسی مسیح در ترکیه 

حضرت عیسی (ع) ۵۵۸۵ سال بعد از هبوط حضرت آدم و ۵۰۰ سال قبل از ولادت پیامبر اسلام (ص) در بیت لحم در کرانه باختری رود اردن قرار گرفته و اکنون تحت حکومت دولت فلسطینی است به دنیا آمد.

مادرش حضرت مریم (س) از زنان با فضیلت آن دوران بوده است. حضرت عیسی (ع) در نوزادی با مردم سخن می‌گفت و معجزات بسیاری همچون زنده کردن مردگان داشت. ایشان در سن ۳۰ سالگی به پیامبری مبعوث شد و پیوسته مردم بنی‌اسرائیل را به پرستش خدای یگانه دعوت می‌کرد. حضرت مسیح یکی از پنج پیامبری است که دارای شریعت و کتابی با نام (انجیل) است. پس از ۳۵ سال زندگی، یهودیان تصمیم به قتل ایشان گرفتند اما به اراده خداوند حضرت عیسی مسیح (ع) به آسمان‌ها رفت.

کریسمس (به انگلیسی(Christmas  یا نوئل (به فرانسوی(Noël  نام جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامی‌ داشت زادروز حضرت مسیح علیه السلام برگزار می‌شود. تولد حضرت عیسی مسیح (ع) در روز ۲۵ ماه دسامبر واقع شده یعنی یک هفته به تحویل سال نو میلادی مانده است. مسیحیان در روز تولد حضرت عیسی مسیح (ع) پیامبر بزرگ الهی آیین های ویژه ای برگزار می گردد که بر افراشتن درخت کریسمس (کاج سبز)، سر گراز، خوردن غاز (در آمریکا بوقلمون) و سرود شب عید میلاد مسیح که به وسیله بچه ها خوانده می شود از رسوم همگان است. مردم کشور ترکیه که به کریسمس (نوئل) می‌گویند، این عید را با تزئین درخت‌های کاج، تزئین مراکز خرید و چراغانی در خیابان ها و هدیه‌ دادن به کسانی که دوستشان می‌دارند جشن می‌گیرند. در قسمت‌هایی از استانبول که قوم‌ها و ملت‌های مختلف زندگی می‌کنند، فروشگاه‌ها اجناس کریسمس ارائه می‌دهند و حتی ممکن است چند بابا نوئل ببینید. البته در بیشتر شهرهای ترکیه کریسمس (روز تولد حضرت عیسی مسیح) مانند یک روز عادی است و از بابا نوئل خبری نیست. مکان هایی در ترکیه وجود دارد که مراسم کریسمس (زاد روز حضرت عیسی مسیح) در  آنها برگزار می شود:

کلیسای کاتولیک استانبول، کلیسای سن آنتونی پادوا است که در خیابان استکلال استانبول قرار دارد. در کریسمس، این کلیسا که در سال ۱۷۲۵ پایه‌ گذاشته شد و ساختمان کنونی‌اش به سال ۱۹۰۶ بازمی‌گردد، مراسم به زبان ترکی، ایتالیایی و انگلیسی برگزار می‌کند. کلیسای کاتولیک سانتا ماریا دراپریس، نیز یک مکان تاریخی است که تنها چند متر از کلیسای سن آنتونی در خیابان استکلال قرار دارد. این کلیسا که تاریخ ساختش به ۱۵۸۴ بازمی‌گردد، قدیمی‌ترین ناحیهٔ کلیسایی کاتولیک رومی در استانبول است و تاریخ ساخت سازهٔ کنونی‌اش به سال ۱۷۶۹ برمی‌گردد. در این کلیسا نیز در روز ۲۵ دسامبر مراسم برگزار می کند. کلیسای پیتر و پال مقدس، که نزدیک برج گالاتا واقع شده و حوالی سال‌های ۱۸۴۱ و ۱۸۴۳ ساخته شده است، در کنار کلیساهای سن آنتونی و سن ماری یکی از سه‌ منطقهٔ کلیسایی بی‌اعلو است که مراسمی به زبان ایتالیایی برگزار می‌کند. کلیسای سن رومن، یک کلیسای کاتولیک رومی است که در منطقهٔ کاراکوی واقع شده و اولین‌بار در سال ۱۳۰۳ بنا شده است. یک مراسم در شب کریسمس و یکی دیگر نیز در صبح روز کریسمس در سن رومن برگزار می‌کند.

کلیسای سن جورج، یک کلیسای ارتدکس یونانی است که مرکز معنوی جامعهٔ ارتدکس استانبول، ایوپ است. این کلیسا مراسمی به زبان یونانی در بعد از ظهر شب کریسمس و یکی دیگر در صبح روز کریسمس برگزار می‌کند. کلیسای کریمه، که به (کلیسای مسیح) نیز معروف است، کلیسایی است وابسته به کلیسای انگلستان که در بی‌اعلو در نزدیکی تونل قرار دارد. این کلیسا که در زمینی اهدایی از طرف سلطان عبدالمجید قرار دارد، در سال‌های ۱۸۵۸ تا ۱۸۶۸ به یادبود سربازان بریتانیایی‌ای که در جنگ کریمه شرکت کردند ساخته شده است. در شب کریسمس مراسمی همراه با سرود کریسمس به زبان انگلیسی برگزار می‌کند. در بخش آسیایی استانبول، یک سنت بسیار جا افتاده رفتن به مراسم شب کریسمس در کلیسای عروج (Assumption Church) در محلهٔ کادیکوی مودا است که به خاطر تبعیدی‌های ساکن در آن زبانزد است، مراسمی در شب کریسمس و یکی دیگر در صبح کریسمس در این کلیسا برگزار می شود مراسم‌های این کلیسا به زبان‌های ترکی، انگلیسی و لاتین می باشد.

مجله مرمر Marmar magazine برترین مرجع اطلاع رسانی و گردشگری فارسی زبان در کشور ترکیه.

فیسبوک مجله مرمر

پیج مجله مرمر 

اینستاگرام مجله مرمر

کریسمس، تولد حضرت عیسی مسیح در ترکیه

حضرت عیسی

کشور ترکیه

کلیسای سن آنتونی در خیابان استقلال