کشف تمدن جدید در زیر درياچه وان

با پایین آمدن آب دریاچه وان، خرابه های امپراطوری اوراتوها سر از آب بیرون زدند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، به دلیل تغییرات آب و هوایی، گهگاه آب دریاچه وان پایین می آید و امسال نیز آب دریاچه وان ۲ متر پایین آمد و خرابه های باستانی زیر دریاچه پدیدار شدند. لازم به ذکر است که در طی ۱۵ سال گذشته این اولین باری است که سطح آب دریاچه این قدر پایین آمده است به خصوص در جاهایی که عمق دریاچه کم بوده است.

با پایین آمدن آب دریاچه، شهرهایی که در زمان های قدیم بنا شده بودند، پدیدار شدند. قلعه عثمانیان که در شهر ارجیش بنا نهاده شده بود به همراه خرابه های به جا مانده از شهر ارجیش، اکنون سراز آب بیرون آورده اند. پروفسور علی فواد دوغو رئیس بخش زمین شناسی دانشگاه یوزونجی ییل، در ساحل منطقه چلبباخ شهر ارجیش دست به مطالعاتی در این زمینه زده است. دوغو بعد از انجام مطالعات لازم و رجوع به مدارک ثبت شده تاریخی، اعلام کرد که در مرکز شهر وان، خرابه هایی تاریخی باستانی همانند گواش، ارجیش، خلات و عادلجواز منطقه بتلیس وجود دارند.

وی اشاره کرد که نمونه بسیار بارز آن، قلعه عثمانی ها می باشد که در زمان فرمانروایی اوراتوها در ساحل دریاچه وان بنا شده است و عثمانی ها آنرا بازسازی و مرمت نموده اند. وی اشاره ای نیز به منطقه ارجیش در ساحل چلبباخی نمود که در سال ۱۸۴۰ میلادی بنا شده بوده که با بالا آمدن آب دریاچه وان به زیر آب رفته است. دوغو ادامه داد: ساحلی که در زیر آب قرار گرفته است، قبلأ جای سکونت مردم بوده است. ما هم اکنون شاهد این خرابه های تاریخی هستیم. اگر آب کمی دیگر نیز پایین بیاید ما شاهد همه خرابه های قدیمی خواهیم شد. با این که سالها است خرابه ها در زیر آب قرار گرفته اند ولی هنوز هم سالم مانده اند. قلعه های زمان اوراتوها پس از سالها زیرآب ماندن هنوز نیز استوار و محکم هستند.