کشف قلعه ای درون دریاچه وان ترکیه

از دانشمندان و باستان شناسان هر روزه خبر کشف مکان یا بنایی جدید،

موجود ناشناخته جدید و اشیاء جدیدی را می شنویم. این بار کاشفان و باستان شناسان به اعماق آب رفته اند و قلعه درون دریاچه وان ترکیه را کشف کرده اند. کاشفان و باستان شناسان بیان کرده اند که قلعه ای فراموش شده و ۳۰۰۰ ساله ای را در دریاچه وان ترکیه کشف کرده اند که واقعا کشف چنین قلعه ای بعید و دور از ذهن به نظر می رسد.

در طی کاوش های انجام شده (دانشگاه وان یوزونسو ییل Van Yüzüncü Yıl University) برای مکان یابی و مشخص نمودن دقیق تر قلعه درون دریاچه وان ترکیه غواصانی را به اعماق آب ها فرستاد. این غواصان توانستند ساختار کل قلعه را بررسی و نمونه برداری های لازم را با خود به بیرون از آب ها بیاورند. محققان و تاریخ دانان نیز با مطالعه بر روی نمونه های آورده شده توانستند به حدس هایی در رابطه با تاریخ این قلعه دست یابند. آن ها می گویند که قلعه درون دریاچه وان ترکیه مربوط به تمدنی قدیمی به نام اورارتوها هستند که در عصر آهن و حدود ۳۰۰۰ سال پیش در این سرزمین آناتولی می زیستند. غواصان در زیر آب ها توانسته اند از آنچه که دیده اند فیلم برداری نمایند. فیلمی که از بنای باستانی در اعماق دریاچه گرفته شده است، دیوارهای قلعه به ارتفاع ۱۳ فیت (۳ متر و نیم) و یک کیلومتر طول سنگ فرش و سکوی آن در اعماق دریاچه را نشان می دهد.

مدیر گروه داوطلبان غواصی (تحسین جیلان Tahsin Ceylan) در این باره می گوید: پیدا کردن این قلعه در زیر آب ها معجزه بود و افزود که در ادامه باستان شناسان نیز برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر راجع به این بنا و تاریخ آن به درون آب ها شنا خواهند کرد.

مجله (نشنال جئوگرافیک National Geographic) نیز در مورد کشف قلعه ای درون دریاچه وان ترکیه این گونه بیان نمود: سطح آب دریاچه وان، دریاچه ای که پر از مواد معدنی و املاحی همانند کربنات سدیم یا همان سودا است که مساحتی در حدود ۳۷۵۲٫۸ کیلومتر مربع را در برگرفته است. این دریاچه بزرگترین دریاچه در کشور ترکیه است که در زمان های گذشته چند صد متری سطح آب آن پایین تر از آنچه که هم اکنون می بینیم بود. در نتیجه قسمت هایی از دریاچه به صورت خشکی و جزیره هایی از آب دریاچه بیرون زده بود و جزو سرزمین های اقوام اورارتویی به شمار می رفت.

امروزه تنها این توضیح می تواند برای وجود قلعه درون دریاچه وان ترکیه معقولانه و تا حدی علمی به نظر برسد. با این وجود و با توجه به گفته مجله (نشنال جئوگرافیک National geographic)، هنوز باید تحقیقات بسیاری بر روی این بنا و آثار برجای مانده از قلعه ای زیر آبی درون دریاچه انجام شود. هنوز اطلاعات دانشمندان و باستان شناسان از این قلعه بسیار اندک است. کاوشگران ترکیه حدود ۱۰ سال (یک دهه) است که درون دریاچه وان به کاوش می پردازند و به دنبال بالا بردن اطلاعات خود راجع به این دریاچه وسیع هستند. این کاوشگران به دنبال گنج های باستانی این دریاچه را زیر و رو می نمودند تا بلکه گنجی پیدا کنند تا اینکه بالاخره به ویرانه های این قلعه رسیدند.

مجله مرمر Marmar magazine برترین مرجع اطلاع رسانی و گردشگری فارسی زبان در کشور ترکیه.

فیسبوک مجله مرمر

پیج مجله مرمر 

اینستاگرام مجله مرمر

کشف قلعه ای درون دریاچه وان ترکیه

دریاچه وان ترکیه

اقوام اورارتویی

درون دریاچه وان