کشف ویلای دو هزار ساله در دنیزلی ترکیه

در جریان حفاری از شهر باستانی تریپولیس Tripolis در شهرستان بولدان Buldan دنیزلی Denizli،

یک خانه ویلایی ۱۲ اتاقه در زمینی مزین با موزاییک و دیوار نگاره‌های رنگی و نقوش گیاهی که به نظر می رسد قدمت آن به دو هزار سال قبل برسد، کشف شد.

رئیس هیئت باستان شناسی شهر تریپولیس Tripolis و عضو هیئت علمی رشته باستان شناسی دانشگاه پاموک قلعه Pamukkale گفت: به همراه یک گروه ۳۵ نفره از حدود شش ماه قبل مشغول بازسازی و مرمت بخش های کشف شده تریپولیس بوده و در حال حاضر خاکبرداری محوطه به صورت مرحله‌ای انجام می گیرد. براساس داده‌هایی که از سال ۲۰۱۲ تاکنون به دست آمده، اهالی این منطقه از راه کشاورزی امرار معاش می کرده اند. اسناد مربوط به تولید و فروش میوه های مختلفی چون انجیر و انگور نیز این نظریه را قوت می بخشد.

فعالیت‌های کاوشی در این شهر باستانی از سال ۲۰۱۳ آغاز شده و پس از کشف زمین‌ های فرش شده با موزاییک، بر سر حفاری در این منطقه تمرکز کردیم. همچنین در محوطه این ویلا مسیری به طول ۴۵ متر و عمق ۵ متر نیز کشف شد. در ادامه محدوده حفاری به بافت یک محله رسیده و ویلایی که به نظر می رسد قدمت دو هزار ساله داشته باشد را کشف کردیم.

نخستین مرحله ساخت این ویلا به اواخر عصر هلنیسم باز می گردد. احتمالا صاحب خانه یک تاجر محصولات زراعی بوده است زیرا کف اتاق‌ها با موزاییک پوشیده شده و دیوارها نیز منقوش به طرح های گیاهی هستند که نشان می دهد این فرد یکی از بازرگانان مهم تریپولیس است. سیستم آب‌رسانی خانه هنوز هم کار می کند، در این ویلا یک حمام بزرگ، توالت، اتاق نشیمن، اتاق خواب، اتاق کودک و اتاق خدمتکاران موجود می باشد. یکی دیگر از نکات جالب اینجا انباری است که برای نگهداری عطر، روغن زیتون و سایر مایعات تعبیه شده است.

مجله مرمر Marmar Magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

شهر باستانی تریپولیس Tripolis

شهرستان بولدان Buldan

دنیزلی Denizli

دانشگاه پاموک قلعه Pamukkale