کشف کاخ پارسی در آماسیا ترکیه

در کاوشهای منطقه (اولوز هویوک) در شهرستان قویونجک استان آماسیای Amasya،

ترکیه بقایای تالار پذیرش و پادشاهی با ستونهایی موسوم به آپادانا Apadana متعلق به کاخ ۲۵۰۰ ساله پارسی کشف شد. استاندار آماسیا ضمن بازدید از محل کاوشهای باستانی در منطقه اولوز هویوک، در رابطه با فعالیتهای این گروه باستان شناسی ۲۰ نفره و همچنین مشخصات فنی و ساختاری سایت حفاری به خبرنگاران اطلاعاتی ارائه کرد که کشف بقایای تالار و ستونها ما را بسیار هیجان زده کرد. 
پرفسور شوکت دونمز استاد گروه باستان شناسی دانشگاه استانبول و سرپرست گروه باستان شناسی این منطقه نیز گفت: منطقه اولوز هویوک در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی مرکز شهر آماسیا واقع شده است. در این کاوشها اطلاعاتی در خصوص ۴۵۰ سال قبل از میلاد به دست آوردیم.

در حفاریهای امسال نیز به بقایای یک شهر پارسی رسیدیم. تاکنون یک راه و یک کاخ را کشف کرده ایم. یک آتشکده نیز کشف کرده بودیم. این دوره بسیار مهمی از تاریخ قرون وسطی آناتولی، تاریخ باستان آناتولی است. یافته های منحصر به فرد و ۶ ستون شناسایی شده است. طرح هنوز دقیقا مشخص نیست. در طول این حفاری یک مجسمه گاو متعلق به دوره هیتیتی یافتیم. یک شهر بزرگ هیتیتی زیر شهر پارسی وجود دارد. این نشان می دهد که این یک شهر مقدس است و هر تمدن در اینجا معبد مقدس داشته است. گروه ها متشکل از ۱۲ آکادمیسین، ۱۰ باستان شناس و ۱۵ دانشجوی باستان شناسی است.

مجله مرمر Marmar Magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

کاوشهای منطقه اولوز هویوک

شهرستان قویونجک استان آماسیای Amasya

آپادانا Apadana

تاریخ باستان آناتولی