کلیسای سن پائولی در طارسوس مرسین ترکیه

کلیسای سن پائولی در طارسوس مرسین ترکیه که در فهرست موقت میراث جهانی یونسکو قرار دارد، 

یکی از آثار تاریخی مهم در منطقه محسوب می شود. کلیسای تاریخی سن پائولی محل تولد «سن پاولوس»، در طارسوس مرسین، هم به لحاظ تاریخی و هم به لحاظ فرهنگی یکی از مکان های مهم ترکیه و جهان در این منطقه به شمار می رود.

این بنا در سال ۱۹۹۴ ثبت و تحت حفاظت دولت ترکیه قرار گرفت. مرمت این کلیسا توسط وزارت فرهنگ و گردشگری کشور در سال ۱۹۹۷ آغاز و تا سال ۲۰۰۱ ادامه یافت و از سوی دیگر نیز این بنا به همراه خانه سن پائولی و چاه آبی که در محوطه آن قرار دارد، به فهرست موقت میراث جهانی یونسکو اضافه شدند.

چاه آب سن پائولی یکی از بخشهای مهم این کلیسا است. در دیواره های آن آثار مربوط به امپراتوری روم، بیزانس و عثمانی به چشم می خورند. پس از این که پاپ بندیکت شانزدهم روزهای بین ۲۸ ژوئن ۲۰۰۸ و ۲۹ ژوئن ۲۰۰۹ را به مناسبت دو هزارمین سالگرد تولد سن پائولی را سال وی خواند، نام این چاه نیز بیش از پیش مطرح شد.

در این کلیسا که هر از گاهی آئین های مذهبی مسیحیان برگزار می شود، معماری ارتدوکس و کاتولیکی هر دو مشهود هستند. در سقف ناو (نف) وسط کلیسا، نگاره های مربوط به حضرت عیسی و ۴ حواری وی یوحنا، ماتیوس، مارکوس و لوکاس وجود دارد.

پروفسور مراد دوروکان، رئیس بخش باستانشناسی دانشگاه مرسین در این زمینه به خبرنگار آناتولی گفت: قدمت طارسوس به ۷ هزار سال قبل از میلاد می رسد. به همین دلیل یکی از کهن ترین شهرهای آناتولی محسوب می شود. این شهر دارای ارزش های باستان شناسی و فرهنگی بسیار مهم است.

این شهر در دوران هلنستیک و امپراتوری روم در اوج قرار داشت در کنار این ویژگی ها، طارسوس محل تولد سن پائولی نیز است. نامه های وی به مجلس شهرهای مهم زمان خود، یکی از منابع کتب دینی مسیحیان به شمار می رود. امروز در انجیل لوکا جمله هایی از زبان سن پائولی مانند «من از شهر نه چندان بی اهمیت طارسوس کیلیکیا هستم» موجود است که این خود موجب ذکر نام شهر ترکیه در کتاب انجیل نیز شده است.

 

مجله مرمر Marmar Magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

دوران هلنستیک

امپراتوری روم

دانشگاه مرسین

میراث جهانی یونسکو

کلیسای سن پائولی در طارسوس مرسین ترکیه