کوه آرارات در ترکیه

کوه آرارات Ararat در شمال شرقی ترکیه، در مرز ایران و جمهوری نخجوان و ارمنستان قرار دارد.

کوه آرارات در فاصله نزدیکی از دریاچه وان قرار گرفته است. این کوه دو قله آتشفشانی بزرگ دارد که ارتفاع بزرگ‌ترین آ‌ن‌ها ۵۱۳۷ متر است و البته بلند‌ترین نقطه ترکیه نیز به شمار می‌رود. قله دیگر آرارات کوچک با ۳۸۹۶ متر ارتفاع است. آتشفشان خاموش این کوه یکی از زیباترین و دل‌انگیزترین چشم‌اندازها را دارد که از نظر گردشگری تا به امروز مظلوم واقع‌ شده و باید توجهات بیشتری به این رشته‌کوه شود.
ارتفاع زیاد آرارات بزرگ، باعث تغییر آب ‍و هوای قسمت قله کوه شده است، اگر در ماه اکتبر به آرارات بزرگ ‌سری بزنید، با برف سنگینی مواجه می‌شوید. آرارات بزرگ به دلیل بلند بودن لقبی دارد که مردم ترکیه به آن داده‌اند و لقب او سقف ترکیه است. در طول سالیان دراز کوه‌نوردان زیادی از سراسر دنیا آرارات را فتح کرده‌اند. گفتنی است که منطقه اطراف کوه آرارات دست‌نخورده باقی مانده است و می‌توانید تا کیلومتر‌ها آن‌طرف‌تر را مشاهده کنید. قله آرارات در تمام طول سال پوشیده از برف است اما گفته می‌شود که این میزان برف نیز به‌تدریج در حال کاهش است.
کوه آرارات، به زبان ارمنی (ماسیس) و به ترکی (آگری داغ) و به کردی (چی یای آگیری) نام دارد. بر اساس شواهد بقایای کشتی نوح در این منطقه پیدا شده است.
کوه آرارات نه‌ تنها برای مردم ترکیه کوهی خاص و باشکوه است، بلکه ارمنی‌ها هم این کوه را مقدس می‌دانند و همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، نام این کوه در زبان ارمنی (ماسیس) است. این کوه از دید ارمنیان نماد مقاومت و پایداری است. داستان به همینجا ختم نمی‌شود، حتی اسم آرارات هم برای ارمنیان بسیار مقدس است و این نام را بر پیشانی باشگاه‌ها و محل کسب و کار خود می‌نویسند و نام کودکان خود را آرارات می‌گذارند.
اسناد و مدارک نشان می‌دهد که تا قرن ۱۳ هیچ فردی موفق به فتح آرارات نشده بود و یکی از اصلی‌ترین دلایل شرایط سخت آب و هوایی بوده است. در سال ۱۸۲۹ اولین فاتح آرارات، (فردریش پراووت) پس از دو بار شکست، آرارات بزرگ را فتح کرد.

مجله مرمر Marmar magazine برترین مرجع اطلاع رسانی و گردشگری فارسی زبان در کشور ترکیه.

فیسبوک مجله مرمر

پیج مجله مرمر 

اینستاگرام مجله مرمر

کوه آرارات Ararat

دریاچه وان

دیدنیهای ترکیه