گسترش آب درمانی در بین اردبیل و ترکیه

رئیس بخش پزشکی محیط زیست و آب و هوای دانشگاه استانبول گفت: آب‌های گرم معدنی اردبیل قابلیتهای مناسبی دارد

و در سال ۲۰۰۶ مورد مطالعه قرار گرفته که طبق بررسی‌های به عمل آمده مشخص شده که بسیاری از این آب گرم‌ها خواص درمانی دارد که  این یک ظرفیت ارزشمند است و دانشگاه استانبول آماده  ارائه آموزش‌های لازم به پزشکان در این زمینه است.
در این نشست پروفسور کارا گوله Karagule نیز گزارشی از نتایج تحقیقاتش که در سال های گذشته از آب درمانی های شهرستان سرعین و خاصیت درمانی آنها انجام داده، ارایه کرد.
وی افزود: ایران و ترکیه دو کشور همسایه دارای اقلیم مشابه و مردمان خونگرم هستند و همکاری دو کشور به نفع هردو طرف است.

کاراگوله از اعزام پزشکان اردبیلی به ترکیه برای آموزش پزشکی آب درمانی استقبال کرد و افزود: وجود آب درمانی های متعدد در اردبیل می تواند پای گردشگران خارجی را به این منطقه باز کند و در این راستا نیازمند معرفی خاصیت آنها هستیم.

استاندار اردبیل نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت جذب گردشگران داخلی و خارجی در استان با توجه به ظرفیت‌های موجود بیان کرد: بی‌شک تعاملات و همکاری‌ها در این زمینه می‌تواند ما را در رسیدن به اهداف مورد نظر رهنمون شود تا بتوانیم در آینده‌ای نزدیک شاهد توسعه اقتصادی و حوزه گردشگری باشیم.

اکبر بهنام جو با بیان ظرفیت‌های آب های گرم و سرد معدنی استان اردبیل برای جذب گردشگران داخلی و خارجی افزود: به زودی با همکاری دانشگاه استانبول هیئتی پزشکی از استان اردبیل برای بازدید از مجتمع‌ها و تجهیزات پیشرفته آبدرمانی کشور ترکیه و آشنایی با جدیدترین روش‌های آبدرمانی عازم استانبول می‌شود.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل نیز در این جلسه بیان کرد: ما نیازمند بهره‌گیری از تجربه‌های موفق کشورهای همسایه در حوزه‌های گردشگری هستیم چرا که این موضوع سبب می‌شود آب درمانی‌های استان به طور همه‌ جانبه توسعه یابد.

نادر فلاحی افزود: توسعه مجتمع‌های آب درمانی در حال حاضر با مشارکت مسئولان و متولیان مربوطه در دستور کار قرار دارد و اجرای عملیاتی برنامه‌های مجتمع‌های آبدرمانی با استانداردهای جهانی هدف اصلی ما در این زمینه است که در این زمینه از تمام قابلیت‌ها به نحو احسن استفاده خواهیم کرد.

مجله مرمر MarmarMagazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

دانشگاه استانبول

گردشگران داخلی و خارجی استانبول

گردشگری استان اردبیل

اداره کل میراث فرهنگی

ایران و ترکیه